Sucho potrápilo i libereckou zoo

V liberecké zoologické zahradě letos téměř vyschlo jezero pro pelikány, které je současně zdrojem užitkové vody. Chovatelé jsou nyní nuceni používat pitnou vodu i tam, kde by stačila užitková. Situaci chtějí řešit čističkou, která by umožnila vodu recyklovat.

Zvířata a rostliny v zahradě potřebují průměrně asi 60 tisíc kubíků vody ročně. Dvě slonice Bala a Rání vypijí každá denně více než sto litrů vody. „Mají opravdu velkou spotřebu,“ říká Milan Baranovský a dodává: „Koupou se v bazénu, který se vypouští jednou za čtrnáct dní. Veškerá voda se vypouští do kanalizace, což je škoda.“

Nový projekt ZOO Liberec

„V projektu, který teď máme rozpracovaný, by voda nešla přímo do kanalizace, ale do přečišťovacích jezírek, kde by se odfiltrovaly nečistoty a ještě by se dala použít jako užitková,“ vysvětluje Dana Sobotková a dodává: „Výsledky a zkušenosti z projektu dáme samozřejmě k dispozici všem zoologickým zahradám, které o to projeví zájem.“

Někde s vodou šetřit zkrátka nejde

„Je to čím dál tím horší, i když máme výhodu v tom, že jsme ve stínu a že tu slunce tolik nepraží, jsou tu úplně suchá místa, protože samozřejmě šetříme vodou, kde se dá,“ upřesňuje Sobotková. Něco se však zalévat musí. „Bambus zaléváme, protože ho používáme jako krmení pro pandy červené,“ vysvětluje administrátorka projektu a dodává: „Vodu potřebují i ptáci, jsou tu různá jezírka a vodopády, které trošku zvířatům zpříjemňují to hrozné vedro.“

„Nedostatek vody v okolních tocích nás trápí už dlouhodobě,“ říká mluvčí Barbara Tesařová a dodává: „Používat pitnou vodu k čištění výběhů nebo k napouštění venkovních bazénů je jednak neekonomické, ale především také neekologické, a snažíme se s tím proto něco dělat.“

Sloní pedikúra? S bruskou a pilníky!

c2f2aba572c974a5a9a41c3d6bcfc9db.png

Výběh slonů v liberecké zoologické zahradě se čas od času mění skoro v kosmetický salón. Návštěvníci zoo můžou pozorovat, jak ošetřovatelé slonicím Bale a Rání dělají pedikúru. Ošetření sloních velkých půlměsícových nehtů na nohou se v lecčems podobá tomu u lidí. Nástroje mají chovatelé ale rozhodně jiné.

„Zažádali jsme ve spolupráci s Technickou univerzitou a se soukromými firmami o dotaci z evropského programu LIFE,“ upřesňuje Tesařová a dodává: „Jde o to, abychom mohli užitkovou vodu dále využívat v areálu.“

Nový systém čističek odpadních vod

Jestli zoologická zahrada peníze získá, bude podle její mluvčí Barbary Tesařové jasné na jaře příštího roku. V horní části zahrady by poté vznikl složitý systém čističek, včetně těch se speciální,i filtry z nanovláken. Ten umožní opakované využití vody, která teď končí v kanalizaci.

autoři: Lucie Fürstová , Kateřina Štulíková
Spustit audio