Soud v Semilech potvrdil nároky dědičky rodu Walderode

1. červenec 2011

Okresní soud v Semilech dnes (1.7.) uznal nárok Johanny Kammerlanderové, dědičky po Karlu des Fours Walderode, na pozemky a nemovitosti, kterých se domáhá už devatenáct let. Na Semilsku si nárokuje například zámek Hrubý Rohozec a okolní pozemky.

Soud se zabýval především jedním důkazem - členského průkazu šlechtice Karla de Fours Walderode. Ten předložila Ivana Velíšková, která u soudu zastupovala například město Turnov a Národní památkový ústav spravující Hrubý Rohozec.

Podle ní dokládal členství Walderodeho v Sudetoněmecké straně, což mělo prokázat, že nemá na vrácení majetku nárok. Soudce Vít Záveský k tomu však nepřihlížel. Legitimnost nároku rodu Walderode je podle něj potvrzena tím, že Karlu Walderode bylo na počátku 90. let vráceno české občanství.

Jak sám při jednání řekl: „Pokud bylo občanství vráceno, je tím vyřešena otázka, zda se provinil či neprovinil a soudu nepřísluší to prověřovat". Právní zástupkyně Ivana Velíšková s tímto výrokem soudce nesouhlasila a řekla, že se její klienti proti rozhodnutí odvolají.

Právní zástupce Johany Kamerlanderové výsledek soudní pře označil za morální vítězství, i když předpokládá, že se bude nejméně dalších šest let kauzou zabývat.

Soudce potvrdil nárok dědičky na většinu nemovitostí s výjimkou pozemků v Turnově - Daliměřicích, kde dědička sama žalobu stáhla kvůli mimosoudnímu vyrovnání.

Šlechtický rod Walderode přišel o své panství na Semilsku, Jablonecku a Liberecku po druhé světové válce. Jeho dědička se vydání domáhá už bezmála dvě desetiletí.

Nejvyšší soud České republiky a následně i Ústavní soud jí dosud přiřkly kus lesa u obce Žďárek na Liberecku - to by mohlo mít vliv i na další spory. Další spor řeší soud v Jablonci, tam ale rozhodnutí zatím podle Romana Heyduka nepadlo. Strany se odvolaly.

autor: Eva Malá
Spustit audio