Šermíři, kejklíř i kovář. Grabštejn se vrátil do středověku

5. srpen 2018

Státní hrad Grabštejn  v Chotyni láká o tomto víkendu na tradiční Řemeslný jarmark. Tentokrát je laděný do gotiky.  Sobotní návštěvnost byla i přes tropické vedro vysoká, jarmark pokračuje i v neděli.

Kováři, přadleny, ševci i kuchaři v dobových kostýmech jsou na nádvoří i na zahradě hradu. Kromě tradičních řemesel jsou připravena šermířská vystoupení, gotické tance a hudba nebo kejklíř.  

„Máme tady dobovou kuchyni, dobovou hudbu. Stejně tak ty kejkle místního kejklíře Martina jsou situované do období středověku. Máme tady gotické tance a stejně tak i středověké rytíře,“ shrnula hlavní atrakce víkendu na Grabštejně jeho kastelánka Iva Bártová.

Výrobu kroužkových zbrojí předváděl brníř Bobr

V sobotu budil velký zájem brníř Bobr, který ukazoval lidem, co všechno nosili středověcí rytíři pod zbrojí. Ve svém stánku předváděl kroužkové zbroje vlastní výroby.

„Snažím se to vyrábět tou dobovou technologií, problém je v tom, že žádné dobové technologické záznamy se nám nedochovaly. Ani nástroje. Takže všechno s čím teď pracujeme je zpětné inženýrství, na základě nálezu kroužků a nálezu na nich,“ popsal brníř své řemeslo. Mezi jeho výrobky byly kromě zbrojí k vidění také špendlíky a jehly zdobené drahými kameny. Ty používaly středověké ženy nejen k šití, ale i k zavití částí oděvu, například k připínání závojů na hlavu.

U stanoviště se dvěma velkými kotli vonělo maso a návštěvníci tam mohli ochutnat středověkou kuchyni.

„Ty chutě byly takový výraznější. My dneska prakticky používáme jen slanou chuť. Ten středověk byl o kyselý, o sladký, o slaný, se solí se neplýtvalo. Dokonce jednu dobu se dokonce platilo pepřem, byl vyvažován tuším jedna ku pěti ku stříbru,“ popsal chutě našich předků jeden z kuchařů. Podle něj se používaly hlavně bylinky. Chudí lidé je sbírali ve svém okolí, bohatí si mohli dovolit cizokrajné koření, třeba pepř, badyán nebo bobkový list.

Kromě dobových řemesel jsou připraveny také ukázky gotických tanců

Obdiv návštěvníků sklízel také umělecký kovář Vilém Dlouhý. Jak v tropickém vedru zvládal předvádět své řemeslo?

„Jako zima mi není.  Mám tady dvoje topení, jedno nad hlavou a druhý hnedka tady vedle sebe. Jako příjemný to není,“ popsal umělecký kovář Dlouhý, který ukazoval výrobu ozdobných zvonečků, hřebíků, lístečků a dalších předmětů.

Řemeslný jarmark na Grabštejně pokračuje i v neděli. Zahajuje v 9 ráno a končí v 17 hodin.

autoři: Ivana Bernáthová , mib
Spustit audio

Související