Riedlova vila – architektonický klenot Desné

4. červen 2018

Obec Desnou na Jablonecku smutně proslavila katastrofa protržené přehrady na Bílé Desné v roce 1916. A taky sklářská výroba. Té se tu stejně jako v celých Jizerských horách opravdu dařilo, zejména rodině Riedlů. Josef Riedel mladší pak nechal nedaleko centra města postavit vilu, která nemá svým vzhledem daleko k zámečku.

Honosné sídlo významného průmyslníka bylo postaveno ve stylu severoitalské architektury. Návrh byl vypracovaný v Lublani, o vlastní projekt se postaral jablonecký architekt Arwed Thamerus. Stavbu provedl místní stavitel z Dolního Polubného Stefan Umann. Skvost, který Josef Riedel mladší nechal postavit pro svoji manželku, vznikl v letech 1893 až 1894 na místě zaniklých vodoléčebných lázní. Hotovo bylo prakticky za rok. 

Historické foto vily zámožných sklářů (repro foto)

Trucovna pana továrníka? Jako perníková chaloupka

Vila, která se zcela vymyká architektuře na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, má členitý vzhled i půdorys. Na polozapuštěný suterén byla postavena tři nadzemní podlaží. Obytné bylo především první. V druhém podlaží se nachází místnost, která vnějším i vnitřním vzhledem připomíná perníkovou chaloupku. „Údajně to byla jakási trucovna pana továrníka, kam chodil, když se chtěl vyhnout sporům s manželkou,“ říká kronikářka Desné Dana Nývltová. 

Trucovna pana továrníka opravdu připomíná perníkovou chaloupku, jako by ani nemohla být součástí vily

Třetí podlaží se nachází těsně pod střechou krytou břidlicí, která má množství vikýřů, štítů a rizalitů. Vstupní průčelí vily zvýrazňuje věžička a věžovitá zakončení se na střeše ještě několikrát opakují. Vila má zajímavou fasádu, s jejíž bílou barvou kontrastují hrázděné štíty s cihlovými výplněmi, a kamenné prvky kolem oken nebo v rozích členité budovy. 

Otevírací doba informačního centra: 

Po: Zavřeno
Út: 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00
St: 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Čt: 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Pá: 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00
So: 9:00 - 12:00 13:00 - 17:00
Ne: 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00 

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová