Restaurace v kraji se připravují na otevření. Přijdou ale hosté?

Vyleštit sklenice a příbory, umýt nádobí i podlahy, rozestavit stoly dál od sebe, připravit rukavice, roušky a dezinfekce. Tohle všechno, ale i mnoho dalšího, musejí udělat provozovatelé restaurací po celém Česku. V pondělí totiž můžou po téměř dvou a půl měsících otevřít vnitřní prostory a přivítat v nich první hosty.

S ohledem na dlouhou pauzu i hrozbě nákazy novým koronavirem se musejí teď provozní i úklízečky v podnicích pěkně otáčet.

„Jako kdybychom otevírali poprvé hospodu. Všechno umýt, vyleštit, připravit. Teď už se budeme jenom těšit na hosty,“ popsal provozní restaurace na Ještědu David Jiráček. V kuchyni musí například zkontrolovat všechny spotřebiče, zatímco šéfkuchař si připravuje nádobí i zásoby. A podobně to teď vypadá ve všech podnicích v regionu.

„Uklízíme, myjeme, snažíme se dozásobit, připravujeme nové meníčko. Omezený režim určitě bude, už jenom proto, že musíme mít rozestupy mezi stoly. Samozřejmě musíme mít u vstupu dezinfekci a na záchodech musí být dezinfekce hostům k dispozici,“ popsal pro Český rozhlas Ivo Konečný, provozovatel jablonecké restaurace Půlměsíc.

Hygiena především. Na Ještědu se připravují na pondělní otevření hotelu a resturace

Velké přípravy, značka - hygiena především. Takový scénář mají během příprav na pondělní otevření také v restauraci a pivovaru Volt v Jablonci. „Je tam mnohem větší nárok na ta hygienická opatření. Ať už se bavíme třeba o úklidu, je to ale i o nákupu ne úplně standardního vybavení jako jsou rukavice, dezinfekce…“ komentoval provozní jabloneckého Voltu Martin Filous.

Ruce provozovatelů zaměstnává úklid, zatímco v hlavě se jim honí představy o tom, jak to asi bude po karanténní přestávce vypadat. Přijdou hosté? Kolik jich bude? A budou se vracet? O tomhle přemýšlí i Petr Šmaus, provozovatel Ještědu a Prezidentské chaty v Jizerských horách.

Jídlo - večeře - restaurace

„To je velká neznámá. Přál bych si, aby to bylo tak, jak tvrdí polovina lidí, že budeme mít plno a nebudeme vědět, kam skočit. Jsem ale trochu pesimističtější a odhaduji, že lidi budou víc šetřit, budou víc přemýšlet, kolik utratí za výlet,“ uvažoval o dalším vývoji Petr Šmaus.

„Nezvoní žádné telefony, zatím. Musím říct, že občas čteme články v novinách, že ty telefony zvoní, ale na příští týden zatím žádné rezervace nemáme,“ dodal Ivo Konečný z jabloneckého Půlměsíce. V pondělí otevřou nejen restaurace, kavárny, bistra, ale také hotely a penziony.

autoři: sas , reČRoL
Spustit audio

Související