Ráj pro akvaristy existuje. V České Lípě

6. březen 2019

Akvária plná rostlin, ve kterých se rodí rybičky, na dně vrstva sedimentů ale přitom žádný zápach a ani žádná chemie. To jsou akvária Petra Jasanského. Nahlédnout do nich můžete v galerii Vodní světy v České Lípě.

Kreveta molucká (Atyopsis Moluccensis)

Petr Jasanský se akvaristice věnuje už od dětství. První akvárium dostal za první vysvědčení v roce 1975 a dnes patří mezi uznávané odborníky. Pokud se vám jeho styl akvaristiky zalíbí, určitě vám rád poradí, jak na to.

V desítkách akvárií s tisíci litry vody žije kolem 80 druhů ryb z celého světa. To jsou Vodní světy v České Lípě. Při bližším pohledu do tohoto veřejného akvária, které od roku 2004 Petr Jasanský provozuje, je zřejmé, že pro chemii tu prakticky není místo.

Řada akvárií je zarostlá jak džungle a většina akvaristů by usoudila, že je v nich hodně usazenin. Tak to ale právě v přírodě ve skutečnosti vypadá a ryby pro svůj spokojený život a zdárný vývoj takové prostředí potřebují. Proto se ve veřejném akváriu daří množit vzácnou drobnou rybku danio perlové a řadu dalších druhů z především africké a jihoamerické přírody. Většina ryb je plachých a pokud chce člověk pozorovat jejich život, měl by mít od akvária alespoň půlmetrový, ale raději větší odstup. Výjimkou je kančík citrónový, který návštěvníky v podstatě vyhlíží a dokonce se dvoří ženám.

Hned u vchodu zaujme biotop afrického jezera Malawi, kde žijí pestrobarevné rybky v uskupení, které je českolipské rybí zoo k vidění, a připomíná život na korálových útesech. O kousek dál zaujme expozice zaplavené jeskyně se živočichy, kteří přežili dinosaury.

Kromě tajů vodních světů si mohou návštěvníci prohlédnout také velkoformátové fotografie neziskového projektu Green Life, který se zabývá ochranou tropického deštného pralesa a ohrožených druhů zvířat na Sumatře a v Indonésii.

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová