První "via ferrata" nad Riegrovou stezkou v Semilech láká stále víc rekreačních horolezců

5. srpen 2015

U Semil, na břehu Jizery, proti tamní známé turistické Riegrově stezce, se tyčí stometrová skála. Výstup na ni si teď můžou vyzkoušet také úplní začátečníci, a to díky zajištěné horolezecké cestě, takzvané via ferratě Vodní brána. Stačí mít dobrou fyzičku, sedací úvazek, helmu a speciální ferratovou sadu.

Horolezec Pavel Pfeifer popisuje, co ferratová sada je: „Jsou v ní karabiny a pomocí nich se člověk jistí. Takže se vlastně lezec připne oběma karabinami na ocelové lano, leze průběžně celou tou ferratou a ve chvíli, kdy se dostane ke kotvě uchycené ve skále, tak si vycvakne nejprve jednu karabinu, přejistí se, pak teprve druhou, aby byl vždy jištěný.“

Podle Vaška Balšánka, který teď buduje podobnou ferratu v Liberci, je semilská Vodní brána vhodná i pro začátečníky.

„Na začátku tady byl těžký krok, který dal jasně najevo lidem, že, když nepřelezou ty první dva náročné metry, tak nemá cenu lézt nahoru. Teď to pan stavitel zjemnil a přidal tam další kramle. Takže teďka je to i pro začátečníky, když mají sebou někoho, kdo ty ferraty leze, aby mu řekl základní kroky a pravidla.“

Zajištěná horolezecká cesta via ferrata v Semilech je už vhodná i pro začátečníky.Musí mít ale  dobrou výbavu a doprovod zkušených horolezců

Chce to ale dobrou fyzičku. Když člověk dodržuje horolezecké zásady, nemělo by se mu nic stát. Kotvy jsou podle Pavla Pfeifera zatlučené až 30 centimetrů hluboko do skály a zpevňuje je navíc chemická malta, takže se nevytáhnou.

Via ferrata je jednosměrná, z vrcholu sestupují lezci po jiné trase, aby nepřekáželi těm, co lezou nahoru. O prázdninách a víkendech je o výstup na stometrovou skálu nad Jizerou velký zájem a bývá to tam jak na Václaváku.

Horolezci se už těší na zajištěnou lezeckou cestu na Frýdlantské cimbuří v Jizerských horách, která ale bude fungovat omezeně jen v době, kdy nebudou v blízkosti hnízdit chránění sokoli stěhovaví.

Spustit audio