Pro malíře, který vystavuje v Liberci, je múzou jeho přítelkyně

12. červenec 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Elen, přítelkyně malíře Viléma Baleje, stála svému muži modelem u řady obrazů

Galerie Prostor 228 v Liberci vystavuje dílo malíře z jižních Čech Viléma Baleje. Jeho práce se štětcem je uměním výtvarné zkratky. Jak on sám říká, to co vidí, prostě redukuje na nejnutnější. Vilém Balej chodí po světě a fotografuje. Snímky jsou pro něj základem budoucích obrazů. Inspiraci nachází všude, jednou z múz je pro něj i jeho přítelkyně Elen.

Kompozice mě někdy napadají automaticky, když s přítelkyní pobýváme po večerech...

Obrazy Viléma Baleje by se daly popsat jako prosté, přímočaré, jednoduché, zkratkovité. „Říkají různí znalci, že maluji ve zkratce. Říkám tomu redukce. Je to malba, jde mi o to zachytit člověka, je to pořád malba ne nějaký malířský formalismus,“ vysvětluje umělec.

Vilém Balej maluje podle fotek, které sám nasnímá – příkladem by mohla být fotka, kdy přítelkyni omotal kolem ňader modrou stuhu. „Kompozice mě někdy napadají automaticky, když s přítelkyní pobýváme po večerech – jak nakomponovat a vyfotit síň,“ popisuje autor výstavy. Malbu Viléma Baleje si můžou návštěvníci galerie Prostor 228 prohlédnout až do 31. srpna.

Jihočeský malíř Vilém Balej a jeho přítelkyně Elen
Obrazy Viléma Baleje vystavuje liberecká galerie Prostor 228
Vilém Balej v galerii Prostor 228
Spustit audio