Pražské divadlo Rokoko slaví sto let. V jeho čele stála řada slavných osobností
Karel Hašler, Eduard Bass, Vlasta Burian, Jára Kohout nebo Ferenc Futurista. Už od počátku se v ředitelském křesle divadla Rokoko střídala známá jména. Oblíbená pražská scéna, která se nachází jen pár kroků od Václavského náměstí, funguje už sto let.
V podzemních prostorách na okraji paláce Rokoko se v roce 1915 usadil Kabaret Rokoko. Jeho prvním ředitelem byl Karel Hašler. Tehdejší varieté sestavovalo program ze šansonů, skečů a parodických výstupů. V roce 1916 převzal vedení Eduard Bass, tehdy se tu poprvé objevili členové Červené sedmy.
Poté, na počátku 20. let, uváděl kabaret zase v jiné sestavě mezinárodní program. S nevalným úspěchem. A proto v roce 1923 majitel domu podepsal smlouvu s Vlastou Burianem. Ten však po dvou letech z Rokoka odešel a otevřel si vlastní divadlo.
V meziválečném období si na scéně Rokoka zahrála většina tehdy známých komiků. Ve vedení se vystřídali Hašler, Kohout a Futurista. Chvíli tu působili i Voskovec s Werichem. Na kabaretní tradici pak v 50. letech navázal Darek Vostřel. Od roku 1957 vedl divadlo čtrnáct let a společně s Jířím Šaškem tvořil hlavní komickou dvojici
V 60. letech se soubor orientoval na hudebně - dramatický žánr. Rokokem v té době prošly začínající hvězdy pop-music: Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Jitka Zelenková, Pavlína Filipovská nebo skupina Olympic. Repertoár divadla se později zaměřil téměř výhradně na recitály herců a zpěváků.
Na počátku 90. let hrál v Rokoku Divadelní spolek Kašpar pod vedením Jakuba Špalka, pak se sem přestěhoval kolektiv ústeckého Činoherního studia. Od roku 2005, kdy na místo ředitele nastoupil Ondřej Zajíc, se staly Divadlo Rokoko a Divadlo ABC společným subjektem, jako tomu bylo v dobách největší slávy divadla. Jeden soubor působí na dvou scénách a těší se, že do plyšových sedadel usednete jednou třeba i vy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prezident Pavel je na Ukrajině. Z Moldavska dorazil do Oděsy, Rusko na oblast zaútočilo drony
-
Za prací univerzitního vedení si stojím. Postup při odměnách nebyl neobvyklý, říká rektorka Králíčková
-
Fyzioterapeut: Dělat dva vrcholové sporty jako Ledecká je ojedinělé. U lyžování jsou zranění častější
-
DÍTĚ V OHROŽENÍ: Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska, její kamarádka se v pořádku našla