Poslední hromadnou jízdou skončil tramvajový provoz na metrové trati

Loučení s metrovým rozchodem na trati mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou v neděli do tramvají přilákalo tisíce lidí. Zájem byl hlavně o ty historické. Dopravní podnik ale na mimořádné jízdy nasadil i běžné soupravy.

Do historických vozů nebylo možné nastoupit třeba s kočárky.„Svezlo se kolem 5 000 lidí, další ale lemovali trasu," řekla mluvčí dopravního podniku Martina Poršová. Na závěr akce pak večer projela z Jablonce do Liberce společná jízda všech tramvají, kterou provoz na metrové trati definitivně skončil.

Kvůli rekonstrukci tramvajové trati mezi Libercem a Jabloncem skončil v sobotu tramvajový provoz, ode dneška zajišťují pravidelné spojení autobusy. „Vzhledem k obrovskému zájmu veřejnosti o poslední jízdy tady v Liberci na „metrovce“ jsme si uvolnili na dnešek trasu do Jablonce. Na trase je už tramvajová doprava nahrazena autobusy s označením X11 a my jsme tak měli prostor povozit zájemce na historických vodidlech i standardními vozy, které na trati jezdily. Zájem byl obrovský,“ doplnila včera.

Rozlučkovou jízdu v Liberci doprovodili členové Big´O´Bandu

Liberec s Jabloncem spojuje tramvajová trať od roku 1955 a je nejdelší meziměstskou tratí v Česku. Zhruba 13kilometrová trať je v zemi posledním úsekem s rozchodem 1 000 milimetrů. Přímo v Liberci a v dalších městech v zemi už mají tratě drážní rozchod 1 435 milimetrů.

Tramvaje mezi Libercem a Jabloncem ročně přepraví téměř milion cestujících. Naposledy se trať kompletně rekonstruovala v 70. letech. Modernizace trati začala v roce 2008 přestavbou terminálu městské dopravy v centru krajského města. Za přispění EU se už do obnovy trati investovalo zhruba 700 milionů korun. Dokončení kompletní rekonstrukce až do Jablonce by teď mělo stát podle odhadů miliardu korun, z velké části by ji měly zaplatit evropské fondy.

Dnes začnou práce na prvním bezmála čtyřkilometrovém úseku trati od zastávky U Lomu po Vratislavice, výhybna. Dodavatelem je Eurovia CS, dopravní podnik za stavbu zaplatí bez DPH 95,5 milionu korun. Práce mají být hotové do 19. listopadu. Obnoven pak bude provoz tramvají do Vratislavic, do Jablonce budou ještě celý příští rok jezdit autobusy. Zbylou část trati rozdělil dopravní podnik na čtyři úseky, hotové mají být do konce roku 2022.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související