Policie stíhá člena předsednictva ČSSD a bývalého europoslance Duška

10. červen 2015

Protikorupční policie stíhá člena předsednictva ČSSD a bývalého europoslance Roberta Duška. Obvinila ho ze zatím blíže nespecifikovaných trestných činů. Spolu s ním si převzali obvinění další tři lidé. Mezi nimi i bývalý krajský radní za ČSSD Martin Sepp. Oba politici tvrdí, že se nezákonného jednání nedopustili.

Podle zjištění Krajského protikorupčního pracoviště a Centra nezávislé investigace v Liberci obvinění souvisí s evropskými zakázkami.

Mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej ale nechtěl případ komentovat.

Podle libereckého státního zástupce Radima Kadlčka obvinění souvisejí s údajným podvodem při čerpání evropské dotace na výstavbu dnes už zkrachovalých termálních lázní v Chrastavě na Liberecku. Ke konkrétním jménům se ale žalobce nevyjádřil.

Kadlček rozšířil stíhání v této kauze ze sedmi na 11 lidí. Mezi nimi má být nově právě Robert Dušek. Ten se ale podle svých slov cítí nevinen.

„Já si samozřejmě nejsem vědom žádného protizákonného jednání a věřím, že se to v brzké době vysvětlí,“ řekl Radiožurnálu Dušek.

Dalším stíhaným je bývalý krajský radní pro dopravu z ČSSD Martin Sepp, který se ještě nedávno u soudu zpovídal z pobírání nezákonných odměn v krajských společnostech. Soud ho ale zprostil viny.

Mezi obviněnými je pak i bývalý vlastník lázní Jan Imlauf. Všem hrozí až 12 let vězení, všichni ale vinu odmítají.

Kdo je Robert Dušek

Bývalý poslanec a poté i europoslanec Robert Dušek byl donedávna předsedou Krajského výboru ČSSD v Libereckém kraji. Z funkce odstoupil loni, zřejmě už pod tlakem probíhajícího policejního vyšetřování.

Zda zůstane v předsednictvu sociálních demokratů, nechá podle svých slov na rozhodnutí šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky. Jak řekl Radiožurnálu, je ochotný celou záležitost premiérovi osobně vysvětlit, sám ji ale považuje za součást vyostřeného politického boje v Libereckém kraji.

Podle statutárního místopředsedy ČSSD a ministra vnitra Milana Chovance bude vedení strany žádat po Duškovi vysvětlení.

„Předpokládám, že se pana kolegy Duška zeptáme, v jaké je to fázi a jakou on v tom cítí svoji pozici, a budeme to řešit případně na nějakém dalším zasedání politického grémia,“ uvedl Chovanec.

autoři: Ivana Bernáthová , mta
Spustit audio