Po dvou letech rezignoval ředitel liberecké Oblastní galerie Pavel Hlubuček

Ředitel Oblastní galerie Liberec Pavel Hlubuček rezignoval na svou funkci k 1. srpnu. Skončil po necelých dvou letech.

Včera o tom informoval mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička, podle kterého Liberecký kraj vyhlásí koncem srpna výběrové řízení na nového ředitele. Co Hlubučka k rezignaci vedlo, se zjišťuje. Už více než rok byl ale terčem kritiky některých lidí z odborných kruhů, výtvarníků a příznivců výtvarného umění.

“Od loňského prosince jsme, i na základě jednání s výtvarnou a návštěvnickou veřejností, nastavili způsob komunikace a vzájemného informování s vedením galerie. V plánu byla také v průběhu listopadu schůzka s veřejností. Rezignace nás překvapila, ale pan ředitel má na takové rozhodnutí právo,” komentovala Hlubučkovo rozhodnutí náměstkyně hejtmana pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).

Hlubuček nastoupil do čela páté největší galerie v zemi 1. listopadu 2020. Způsob, jakým ji řídil, se ale nelíbil některým lidem z oboru a loni na podzim žádali jeho odvolání. V prosinci se pak uskutečnila schůzka s protestujícími, kde ředitel dostal možnost představit svou koncepci rozvoje instituce a výstavní plán. Na základě toho se vedení kraje, který je zřizovatelem galerie, rozhodlo Hlubučka ve funkci ponechat.

Oblastní galerie v Liberci má pátou největší sbírku výtvarného umění v zemi. Vlastní na dva tisíce obrazů, přes 16 tisíc grafik a kreseb a zhruba 3000 plastik a dalších předmětů. Od roku 2014 sídlí v bývalých lázních na promenádní Masarykově ulici, na jejichž nákladnou rekonstrukci přispěla Evropská unie.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související