Pečeme, tvoříme, cvičíme. Značka: Společně - online

Výroba roušky s Kéťou

Určitě jste už zaznamenali, že nosit zakrytý nos a pusu, nejlépe rouškou nebo respirátorem, pokud se musíte pohybovat ve veřejných prostorách, je nejenom povinné (ve videu je malý přeřek) ale i cool.

Proto pro vás Kéťa připravila video, v kterém vám shrne všechny poznatky kolem nošení a používání roušek a taky vám ukáže jak si jednoduchou roušku ušít.

Na ušití látkové roušky potřebujete:

- Látku z čisté bavlny, myšleno bez příměsi, lepší je plátno než úplet. Minimální gramáž látky na jednoduchou roušku je 200g/m2 nebo můžete použít dvojitou látku, ale neměla by být extrémně tlustá, protože se vám přes ní bude špatně dýchat a zároveň se vám bude zapocovat zevnitř, což snižuje účinnost roušky. Na vzoru látky nezáleží. Části roušky na zavazování musí být také z 100% bavlny, jinak se varem poničí.

- Rozměry plátna na výrobu chirurgické roušky pro dospělého jsou 20x20 cm a dva pruhy látky 90x5 cm.

- Potřebné pomůcky: metr, nůžky, žehlička a žehlící prkno, jehla a nit nebo šicí stroj a špendlíky.

Další informace najdete taky na ZDE

autor: reČRoL | zdroj: 28. oddíl skautek Čtveráci ze střediska Mustang v Liberci
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.