Páteční Noční linka: Nakupujeme v Tuzexu
Pamatujete si na své první nákupy v Tuzexu? Co pro vás znamenalo nakupování v těchto speciálních obchodech? Jaké zboží jste si tam nejčastěji kupovali? Máte nějakou nezapomenutelnou historku spojenou s nákupem v Tuzexu? Jak jste získávali bony a jaký byl jejich význam pro vaši rodinu?
Které výrobky z Tuzexu byly pro vás největšími poklady? Jaký vliv měl Tuzex na vaše vnímání západního světa a jeho kultury? Myslíte si, že Tuzex měl nějaký vliv na tehdejší společnost a její hodnoty? Jaké byly rozdíly mezi nákupy v Tuzexu a běžných obchodech? Jaké bylo vaše nejoblíbenější zboží z Tuzexu, na které rádi vzpomínáte? Jaký vliv měly tyto obchody na váš každodenní život v době socialismu? Jak jste vnímali lidi, kteří měli přístup k Tuzexu, a jaký byl váš vztah k nim? Jaký byl váš nejoblíbenější zážitek z nákupu v Tuzexu, na který nikdy nezapomenete? Jak byste popsali atmosféru a prostředí těchto obchodů? Jaká byla vaše zkušenost s personálem v Tuzexu a jaký vliv měl na vaše nákupní zážitky?
Tuzex, zvláštní obchody existující za socialismu v Československu, byly známé tím, že nabízely zboží ze Západu, které bylo jinde nedostupné. Nakupování v Tuzexu se stalo symbolem určité prestiže a exkluzivity. Pro mnoho lidí znamenalo získání bonů, které byly nutné k nákupu, vzácnou příležitost, jak ochutnat něco z "kapitalistického" světa. Přestože Tuzexy už dávno zmizely, vzpomínky na ně zůstávají živé a dodnes vyvolávají nostalgii a debaty o životě za socialismu.
Musím připomenout, že dnes je to skoro na den přesně rok, kdy pro vás spolu s kolegy vysílám Noční linku. Dnes jsem si pro vás připravil téma, které vás za náš společný rok nejvíce oslovilo. Téma "Tuzex" sklidilo s obrovským odstupem zdaleka nejvíc reakcí.
Na vaše příběhy se v dnešní Noční lince z Prahy už teď těší Honza Macoun.
Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka