Pán střech a historických krovů Petr Růžička

12. listopad 2022

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak se dříve stavěly střechy zámků a katedrál, velké zvonice nebo věže? Jak tesaři dokázali v dávných dobách často pouze se sekerou a bez pily opracovat dřevo a sestrojit ručně bez jakékoliv mechanizace a strojů důmyslné vazby a trámové konstrukce, z nichž některé přetrvaly staletí a obdivujeme je dodneška?

O tajemstvích dřeva jako materiálu, který nemá obdoby a o historickém tesařství, které položilo základ kulturním dějinám lidstva si ve městě historických krovů Chebu povídala s čerstvým laureátem státního titulu Nositel tradice lidových řemesel Petrem Růžičkou Markéta Ševčíková. Poslechněte si v pořadu Folklorní notování.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...