Ostrava bývala městem neřesti. I Marta Gottwaldová se prý živila jako společnice
Když se řekne nejstarší řemeslo, nikdo nezůstane na pochybách, o čem je řeč. Prostituce je zkrátka stará jako lidstvo samo. I v Ostravě hledávali pánové, unavení prací v těžkém průmyslu a s výplatou v kapse potěšení v dámské náruči. Zejména ti, kteří do Ostravy přišli sami, bez rodiny.
Muži měli rozhodně z čeho vybírat. Podnikavé dívky do Ostravy přicházely za výdělkem stejně houfně jako muži za prací v rozvíjejících se dolech a továrnách. Nejvíce jich bylo z polské Haliče, ale našly se mezi nimi i služebné či hospodyňky toužící po vzrušení a extra výdělku.
Vedení města na jednu stranu prostituci tolerovalo, přeci jen muži se vybouřili a pak mohli dál spokojeně pracovat a vydělávat. Na druhou stranu ale uznali, že je třeba mít lehké děvy pod kontrolou. A tak zřídili v budově staré radnice, dnešním Ostravském muzeu na Masarykově náměstí, lékařskou ordinaci speciálně pro prostitutky.
Ženy musely být zaregistrované, měly svou kartu a dvakrát týdně docházely na pravidelné kontroly. A to jak ty, které postávaly na rozích ulic, tak ty luxusnější, pracující ve veřejných domech.
Nejznámějšími podniky byly například U Labutě či Šalerka. Ke vstupu bylo nutné znát tajné heslo. Do jednoho podniku na dnešní Stodolní ulici se pánové například dostali pouze po vyslovení věty: „Dám si čokoládovou rybičku za 30 korun.“
Ulice Pod Laubami byla historickou Stodolní
V těsném sousedství budovy staré radnice stávala proslulá ulice Pod Laubami. Dnes byste ji tam hledali marně. Ve druhé polovině 20. století byla asanována a dnes na jejím místě funguje rozsáhlé parkoviště.
V minulosti ale šlo o místo kypící životem, které lze přirovnat ke Stodolní dob minulých. Daly se tam navštívit mnohé zajímavé podniky, třeba Haberfeld, Pod nožami, U zlamane kryky, U špinave vesty a další.
Pánové, kteří preferovali soukromí, si mohli vybrat z tajného telefonního seznamu a nabízenou dívku si přivolat do ústraní. Kdo se styděl o něco méně, mohl se posadit do podniku a čekat, až se jich ujme nějaká šikovná animírka. Ta vlastně pracovala na volné noze, její úkol byl pobízet pány k větší konzumaci alkoholu a pak, byla-li příležitost, jej třeba i potěšit v zašitém kumbálu.
Jedna z animírek z ulice Pod Laubami se zvláště proslavila. Byla jí paní Martička, kterou si zde vyhlédl tehdy mladý dělník Klement Gottwald. Neexistují sice písemné doklady, pamětníci na ni ale dodnes vzpomínají.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Praha má mít do roku 2050 o 400 000 obyvatel více. ‚V okolí nestačí infrastruktura,‘ říká sociolog
-
Policie v Praze pátrá po ozbrojeném muži, může být nebezpečný
-
Fotbalisté Sparty v Lize mistrů prohráli s Interem Milán 0:1, vyřazovací fázi letenští hrát nebudou
-
Mou prioritou bude desegregace školství. Vycházím z potřeb brněnského ‚Bronxu‘, říká senátor Papoušek