O svátcích zdobí portál liberecké radnice, odkud se ale vzala? Ochranovská hvězda

3. prosinec 2019

Příběh šestadvaceticípé ježaté hvězdy, která ve žluté, bílé nebo červené barvě k Vánocům v našem kraji patří, se vydal zmapovat David Hamr.

Pokud jste v posledních dnech byli před libereckou radnicí, určitě jste postřehli zářící ježatou hvězdu v balkonovém portále radnice. Říká se jí Ochranovská, nebo také herrnhutská, a patří mezi nejpopulárnější symboly Vánoc v sousedním Německu, kde krášlí vánoční trhy i okna a průčelí mnohých domů.

Ochranovská hvězda je tradiční výzdobou libereckých adventních trhů. Letos ve společnosti soch Olbrama Zoubka

Hvězda, jejíž počet cípů je nejčastěji 18 nebo 26, je oblíbená i u nás, hlavně v příhraničních oblastech Libereckého a Ústeckého kraje. Saský Ochranov, německy Herrnhut, odkud hvězda pochází, přitom leží kousek od českých hranic, nedaleko Žitavy, a s naší zemí je spjatý i historicky. Městečko založili v 18. století Moravští bratři, kteří museli z náboženských důvodů emigrovat do tehdy protestanské Horní Lužice. Právě v jejich novém domově tento celoněmecký vánoční symbol vznikl a dodnes se tam vyrábí.

Herrnhutská manufaktura

Ochranovské hvězdy si můžete koupit například na některém z vánočních trhů v sousedním Sasku, například v Žitavě nebo ve Zhořelci. Základní hvězdy se tam dají pořídit v rozmezí 15 až 30 Euro. Velká venkovní však může vyjít až na 200 Eur.

A cestou na některý ze saských vánočních trhů můžete navštívit i  hernhutskou manufakturu, kde mají otevřeno ve všední dny mezi devátou a osmnáctou hodinou; v sobotu pak od deseti do sedmnácti hodin.

autor: David Hamr
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.