O svátcích zdobí portál liberecké radnice, odkud se ale vzala? Ochranovská hvězda
Příběh šestadvaceticípé ježaté hvězdy, která ve žluté, bílé nebo červené barvě k Vánocům v našem kraji patří, se vydal zmapovat David Hamr.
Pokud jste v posledních dnech byli před libereckou radnicí, určitě jste postřehli zářící ježatou hvězdu v balkonovém portále radnice. Říká se jí Ochranovská, nebo také herrnhutská, a patří mezi nejpopulárnější symboly Vánoc v sousedním Německu, kde krášlí vánoční trhy i okna a průčelí mnohých domů.
Hvězda, jejíž počet cípů je nejčastěji 18 nebo 26, je oblíbená i u nás, hlavně v příhraničních oblastech Libereckého a Ústeckého kraje. Saský Ochranov, německy Herrnhut, odkud hvězda pochází, přitom leží kousek od českých hranic, nedaleko Žitavy, a s naší zemí je spjatý i historicky. Městečko založili v 18. století Moravští bratři, kteří museli z náboženských důvodů emigrovat do tehdy protestanské Horní Lužice. Právě v jejich novém domově tento celoněmecký vánoční symbol vznikl a dodnes se tam vyrábí.
Ochranovské hvězdy si můžete koupit například na některém z vánočních trhů v sousedním Sasku, například v Žitavě nebo ve Zhořelci. Základní hvězdy se tam dají pořídit v rozmezí 15 až 30 Euro. Velká venkovní však může vyjít až na 200 Eur.
A cestou na některý ze saských vánočních trhů můžete navštívit i hernhutskou manufakturu, kde mají otevřeno ve všední dny mezi devátou a osmnáctou hodinou; v sobotu pak od deseti do sedmnácti hodin.
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.