Norek americký: Nepříjemný host

20. leden 2019

V České republice žijí volně desetitisíce invazních norků amerických. Kde se tu vzali, čím naší přírodě škodí a jak je těžké se jich zbavit?

K nejúspěšnějším invazním druhům Evropy patří norek americký, oblíbené farmové zvíře, které především díky lidské touze honosit se v zimě oděvem z pěkného a teplého kožichu proniklo do evropské přírody a náramně se mu tam daří. Jak je možné, že jsou američtí norci v Evropě, včetně České republiky, tak úspěšní a proč je přírodovědci nemají moc v lásce? Čím naší přírodě škodí a je možné účinně zabránit jejich dalšímu šíření, případně omezit jejich počty? A jak se vůbec počítají norci?

Poslechněte si rozhovor se zoologem Lukášem Poledníkem ze společnosti ALKA Wildlife.

autoři: frv , Lukáš Poledník
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.