Ničivou povodeň v srpnu 2010 připomíná v Heřmanicích na Liberecku pomník ze zničeného mostu

9. srpen 2015

V Heřmanicích na Liberecku si včera lidé připomněli 5. výročí ničivých bleskových povodní. V srpnu 2010 postihly v kraji na 80 měst a obcí, zemřelo pět lidí a škoda dosáhla osmi miliard korun. Jen obnova Heřmanic, které mají 250 obyvatel, stála stamilióny korun.

Teď už může hrát v Heřmanicích kapela zvesela, obnova silnic, mostů, domů, parku a koryta řeky Olešky skončila. Heřmanice jsou podle starosty Vladimíra Stříbrného z hnutí Starostové pro Liberecký kraj opět pěkné, i když vesnice už nevypadá jako před povodněmi. „Mělo to svoje kouzlo, kolem potoka byly stromy, ale něco vzala voda, něco jsme museli vykácet, ale myslím si, že ta obec je nakonec docela hezká.“

U pomníku obětem povodní lidé vzpomínali na dobu před pěti lety, kdy se po mnohadenních deštích rozvodnila Oleška. Obraz apokalypsy starostu stále straší ve snech. „Je to i dnes pro mne všechno těžké, prostě se s tím nedalo nic dělat. Snažili jsme se pomoct lidem, co pomoc potřebovali a čekali jsme, co přijde.

pomník obětem povodní z roku 210 v Heřmanicích

„Nejdříve jsme začali pytlovat a potom se to už nestíhalo, nedalo se nikam do vesnice dojet, všude jen voda.“ Vzpomíná hasič Michal Procházka. Jak dodal, pak přišly měsíce a roky práce, aby vesnice mohla fungovat, jak se má. Pomohli v tom i dobrovolníci - jako podnikatel Jaroslav Kýnovský z Kladna- „V první řadě se odtěžovaly stromy, pak jsme sem vzaly bagr a dělali zemní práce.“

Škody v Heřmanicích přesáhly dvě stě miliónů korun. Nejhůř vesnici podle Michala Procházky bylo, když se začala opravovat jediná silnice, která vesnici spojuje s Frýdlantem a Libercem. „Muselo se jezdit polními cestami, v podstatě jsme žili na stavbě, prach, hrůza, děs.“

Podle starosty Vladimíra Stříbrného má teď obec už to nejhorší za sebou. Aby všichni, co do Heřmanic přijdou, věděli, co má vesnice za sebou, postavili v obnoveném parku památník obětem povodní a taky poděkování všem, co pomohli. „Na památník jsme použili kameny z jednoho mostu, který voda vzala, jsou to prostě žulové bloky postavené jednoduše jeden na druhý.“

Spustit audio