Nejznámější romský policista? Petr Torák. V Anglii chce dělat politiku

13. prosinec 2017

Po maturitě se s rodinou kvůli rasově motivovaným útokům odstěhoval do Velké Británie. Petr Torák, původně Liberečan, Rom, který se v Anglii stal policistou a v roce 2015 získal Řád Britského impéria. Velká změna v jeho životě přišla před týdnem. Skončil působení u britské policie a rád by vstoupil do politiky.

Petr Torák odchází od policie po 11 letech. „Bylo to velice těžké rozhodnutí, protože policejní práci miluji a byl jsem pyšný na to, že jsem policista. Důvodů k odchodu je celá řada,“ popisuje Torák a pokračuje: „Především mi jde o to, aby změny, o které se snažím, tedy rovný přístup ke všem, byly rychlejší.“

Situaci Romů a dalších minorit se bude snažit ovlivňovat jako politik. „Začnu určitě na místní úrovni v Peterborough a budu se snažit dostat do parlamentu, případně evropského parlamentu,“ dodává. Je přesvědčen, že jako politik se bude moci komunitě věnovat více než jako vytížený policista.

Příběh Petra Toráka začal narozením v roce 1981 a pokračoval poměrně šťastným dětstvím. Mladý Rom spěšně absolvoval střední školu a chystal se vojenskou vysokou školu a na práci u liberecké městské policie. Otcovo rozhodnutí vystěhovat kvůli bezpečí do Anglie zamíchalo slušně rozdanými kartami, ale Petr Torák šel za svým snem i v cizině. Po pěti letech, kdy vystřídal řadu zaměstnání od práce na farmě po obchodní domy, se stal strážcem pořádku. A k tomu se stále více věnoval komunitní práci – pomoci nejen romské, ale celé české a slovenské komunitě v Anglii. Především za to dostal v roce 2015 titul se zkratkou MBE. Řád britského impéria.

autor: Jaroslav Hoření | zdroj: Český rozhlas Liberec
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.