„Nebezpečné maliny“. V liberecké botanické zrají plody žahavého kopřiváku
V botanické zahradě v Liberci můžou návštěvníci právě teď vidět rudé plody podobné malinám nebo moruším, které dozrávají na kopřiváku morušovitém. Tahle nebezpečná australská rostlina s abnormálně žahavými listy v botanických zahradách často k vidění není.
Pokud botanici kopřivák pěstují, může pocházet právě z města pod Ještědem. Semena krátkověkého kopřiváku totiž odtud putují do celého světa. Ale i liberečtí zahradníci mají s jeho jedem špatné zkušenosti. „Omylem jsem se dotkla listu kopřiváku, který mě žahnul do ruky. Začala bolest, která postupovala až do mízní uzliny a na ruce se mi udělaly červené skrny,“ popisuje svůj zážitek zahradnice Petra Urbanová. „Musela jsem si vzít i protialergické léky,“ pokračuje. Popálení ale cítila i po několika týdnech.
Citlivému jedinci může jít o život
Dnes už zahradníci s kopřivákem manipulují s velkým respektem – i s patřičným ochranným vybavením. Rostlina je nebezpečná právě kvůli žahavým žlázám, které má na listech, vysvětluje ředitel botanické zahrady Miloslav Studnička: „Žláza obsahuje několik velmi dráždivých látek včetně organických kyselin, velmi bolestivě žahá.“ Podle Miloslava Studničky může jít citlivému člověku při kontaktu s rostlinou i o život.
Rarita v Liberci: Zmijovec titánský vydá zahradníkům vytoužená semena
Na dvě stovky bobulí vzácné áronovité rostliny – zmijovce titánského – dozrává v liberecké botanické zahradě. Obří květ o výšce menšího člověka botanici úspěšně opylili pylem dovezeným z Ameriky vloni v červenci.
Prohlédněte si kopřivák z bezpečné vzdálenosti
Návštěvníci liberecké botanické zahrady mít strach z kopřiváku nemusí, mohou si ho prohlédnout – od cestičky v australském pavilonu je zhruba tři metry daleko. Zblízka je rostlina vidět z druhé strany – bezpečně za sklem.
Plody kopřiváku budou na rostlině k vidění ještě asi 14 dní, pak už je zahradníci opatrně sklidí a rozešlou do jiných botanických zahrad, které si o ně požádají.
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.