Náplast z nanovláken může pomáhat při léčbě rakoviny tlustého střeva

6. červen 2018

Studentka liberecké univerzity Markéta Klíčová uspěla se svým nápadem nanovlákenné dvouvrstvé náplasti.  Vyhrála s ní českou část soutěže průlomových nápadů Falling Walls Lab. Hojivá náplast by se mohla v budoucnu uplatnit při operacích nádorů tlustého střeva a snížit počet pooperačních komplikací. 

„Když jsem s ní byla na soutěži v Brně, kolegové a ostatní soutěžící se tomu hrozně smáli a říkali, že ta náplast vypadá jako kapesník,“ popisuje Markéta Klíčová a dál vysvětluje: „Materiál je vyroben z hydrofilních vláken kyseliny hyaluronové a snadno přilnou k lidské tkáni, třeba ke střevní spojce, na kterou se budou používat.“

V čem je nanovlákenná náplast pro chirurgy výhodná? „Přestože operace tlustého střeva jsou časté, procento pooperačních komplikací je stále velmi vysoké,“ pokračuje studentka. Jednou z nejčastějších a zároveň nejnebezpečnějších komplikací po operacích je únik obsahu střev do dutiny břišní – ten může zapříčinit orgánové selhání a úmrtí pacienta. „Právě naše nanovlákenná náplast má z jedné strany usnadnit hojení a zároveň zabránit tomu, aby protékal obsah střev.“

Náplast má i lepší hojivé vlastnosti, konstatuje profesor David Lukáš z katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů: „Nanovlákenné materiály mají podobnou strukturu jako mezibuněčná hmota, která je taky plná nanovláken. Zdá se, že naše náplasti tak pomáhají k intenzivnímu hojení.“

Náplast Markéty Klíčové teď testuje na zvířatech biomedicínské centrum v Plzni. V případě úspěchu budou následovat klinické testy a povolovací proces Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Studentka liberecké univerzity bude na podzim v Berlíně se svým „vynálezem“ reprezentovat celé Česko ve finále soutěže Falling Walls Lab.

Spustit audio

Související