Na ležatou osmičku bosou nohou. Na padesátimetrové Kittelově pěšince

16. říjen 2017
Na pěšince je pětatřicet povrchů

Vyzout boty a chodit bos je prý zdravé, ale pro většinu lidí nezvyklé. Jak se po čem chodí, si můžete vyzkoušet u Kittelova muzea na Jablonecku.

0:00
/
0:00

Kittelova pěšinka pro bosé nohy je padesátimetrový chodníček, kde jsou různé druhy povrchů, po kterých se chodí bosýma nohama a vnímá se spojení člověka s přírodou na různých površích.

„Těch je tu na ležaté osmičce, tedy na tvaru nekonečna, asi pětatřicet. Snažili jsme se najít povrchy, které mají spojení s tímto krajem,“ říká Honza Vokurka z Kittelova muzea a zároveň jednatel společnosti Kitl s.r.o.

Bosé nohy si tak mohou vyzkoušet, jak se chodí po přírodních materiálech jako kůra z místních stromů, šišky, železnobrodská břidlice, žula z černostudničního hřebene, kameny z Jizery, skořápky a také místní sklářská drť.

„Smyslem pěšinky je, aby si člověk uvědomil, že to je vlastně zdravé, když děti běhají bosy, aby jim zbytečně nedával boty nebo si je sám nebral, když jde přes pláž,“ dodává Honza Vokurka.

Pěšinka je volně přístupná u Kittelova muzea, které je otevřeno v červnu a v září o víkendech a o prázdninách denně od 10 do 18 hodin.

Na pěšince je pětatřicet povrchů