Na letošní Jizerské padesátce triumfoval Stanislav Řezáč

8. leden 2012

Český běžec na lyžích Stanislav Řezáč ovládl 45. ročník Jizerské padesátky. Legendární závod, který je zařazen do FIS Marathon Cupu, vyhrál potřetí v kariéře. Druhý skončil Jimmie Johnsson ze Švédska, třetí doběhl do cíle Nor Joergen Aukland. Na start Jizerské padesátky se dnes postavilo 4800 závodníků, na poloviční distanci jelo dalších 1200 běžců na lyžích.

Řezáč si tak ‚spravil chuť‘ po předchozích dvou ročnících, kdy skončil třetí. Vyplatilo se mu, že se celý závod aktivně držel vedoucí skupinky, dokonce se několikrát pokoušel o únik, to se mu ale dlouho nedařilo. Až zhruba pět kilometrů před cílem mu nástup vyšel a vypracoval si rozhodující náskok.

Jeho naděje na úspěch přitom málem zhasly krátce po startu, kdy měl kolizi, musel si srovnat překřížené lyže a znovu se dostat do tempa. Zhruba po dvou kilometrech se ale znovu dotáhl na čelo a schoval si dostatek sil na závěrečný únik.

Cíl protnul český běžec na lyžích v čase 2:21,49, o lepší výkon připravilo Řezáče i ostatní závodníky počasí, hustě totiž sněžilo a foukal i vítr.

„Vůbec jsem dneska nevěřil tomu, že to takhle vyjde, protože dojezdy tady bývávaly vždycky těžké. Ten finiš byl trošku delší, než jsem si myslel, začalo se finišovat už dva nebo tři kilometry před cílem. Já měl docela dost energie, tak jsem si mohl dovolit jet, vydržel jsem se silami. Ještě mi tam vjeli dva turisti, ale karambol naštěstí žádný nebyl,“ pochvaloval si Stanislav Řezáč v cíli.

Osm vteřin za Řezáčem proběhl cílem Švéd Jimmie Johnsson těsně před Joergenem Auklandem z Norska, který hájí barvy Team Xtra personell. Právě z tohoto týmu se v první desítce umístili ještě další dva běžci, Jerry Ahrlin na čtvrtém a bratr Joergena Auklanda Anders.

Další Čech na startu Jizerské padesátky Petr Novák skončil těsně za elitní desítkou, na vítěze ztratil minutu a tři čtvrtě. Martin Koukal zvolil při své premiéře v závodu špatné lyže a dojel třiadvacátý.

Jizerská padesátka, závod FIS Marathon Cupu v dálkovém lyžování (50 km klasicky):

Muži: 1. Řezáč (ČR) 2:21:49,2, 2. Johnsson (Švéd.) -8,4, 3. J. Aukland (Nor.) -9,1, 4. Ahrlin (Švéd.) -18,2, 5. A. Aukland (Nor.) -20,6, 6. Livers (Švýc.) -31,3, 7. Sinnes -47,7, 8. Laugaland -1:11,6, 9. Näss (všichni Nor.) -1:40,8, 10. Fredriksson (Švéd.) -1:41,6, 11. Novák -1:42,1, ...23. Koukal -4:57,3, 41. Šretr -10:48,0, 43. Novotný -12:26,9, 46. Krska -12:27,9, 50. Janosec (všichni ČR) -15:48,5.

Ženy: 1. Svendsenová (Nor.) 2:42:19,7, 2. Mannimaová (Est.) -4:19,2, 3. Hanssonová (Švéd.) -6:32,5, 4. Santerová -7:04,2, 5. Confortolaová (obě It.) -7:15,1, 6. Kveliová (Nor.) -7:28,3, ...8. Moravcová -9:27,4, 10. Jetmarová -18:08,0, 11. Bořutová -20:33,1, 13. Kocumová (všechny ČR) -27:44,6.

autoři: kyk , tej