Modlitba pro Martu je na zlaté minci

7. říjen 2017
Zpěvačka Marta Kubišová

Zlatou minci má zpěvačka Marta Kubišová. Vyrazila si ji v České mincovně v Jablonci nad Nisou.

Jde už o šestou ražbu ze série Slavíci ve zlatě, kterou mincovna vydává jako poctu českým pěveckým legendám. Své podoby ve zlatě už se v minulých letech dočkali Lucie Bílá, Hana Zagorová, Karel Gott, Waldemar Matuška, Miro Žbirka, a na jaře příštího roku je v plánu poslední medaile kolekce s portrétem Petra Jandy.

Od ostatních medailí série se medaile s Martou Kubišovou výrazně liší, chybí na ní klasický portrét. Zpěvačka oba návrhy portrétů odmítla a vybrala si rubové strany návrhů. „Na jedné straně medaile je nikoli portrét, ale její typické líčení očí a přes ústa má hvězdu, která má znázorňovat snahu umlčet ji. Na rubu je v pozadí text písně Modlitba pro Martu, protože to byla taková druhá hymna národa. A pak jsou tam letopočty, kdy vyhrála ty slavíky, jsou tam čtyři. Jen dva jsou ale v lesku, ty dostala oficiálně,“ řekl autor návrhu medailí výtvarník Roman Shamilyan.

Kubišová byla s prací výtvarníka velmi spokojena, jak poznamenala, vybráno měla okamžitě, přemýšlet moc nemusela. „Připadalo mi, že se to tak nejvíc blíží, ty oči, mé první kariéře, ve které jsem byla ještě taková ke koukání. Pořád jsem si říkala jen ne (portrét) z téhle doby, protože mi spousta diváků říká, jak jsem byla krásná. Říkala jsem si, že to musí být jen něco jako náznak, náznak toho bývalého,“ řekla zpěvačka, která 1. listopadu oslaví 75. narozeniny a zároveň se rozhodla ukončit kariéru.

Na jedné straně medaile je její typické líčení očí a přes ústa má hvězdu, která má znázorňovat snahu umlčet ji. Na rubu je v pozadí text písně Modlitba pro Martu, protože to byla taková druhá hymna národa. A pak jsou tam letopočty, kdy vyhrála slavíky, jsou tam čtyři. Jen dva jsou ale v lesku, ty dostala oficiálně.

Jablonecká mincovna razí medaile s podobou Kubišové ve třech variantách - zlatou o hmotnosti jedné troyské unce (31,1 gramu) za 55 000 korun, těch je jen stovka a jsou číslované. V nabídce je i půluncový zlaťák za 29 950 korun, kde je z 300 kusů číslovaných prvních 100. Méně movití sběratelé mohou koupit stříbrnou uncovou medaili za niž zaplatí 2 000 korun. Těch se razí rovných tisíc.

Autor: ČTK