Mistři modrotisku Danzingerovi z Olešnice

V části Českomoravské vrchoviny, které se říká moravské Horacko, leží městečko Olešnice na Moravě. A v ní se nachází jedna z nejstarších modrotiskových dílen na světě. Od roku 1816 ji tam už v několikáté generaci provozuje rodina Danzingerových a jejich muži stále dodržují starobylý postup ručního tisku dřevěnými formami a barvení indigem.

Otec rodu Jiří Danzinger za to dostal od ministerstva kultury titul Nositel tradice lidového řemesla a modrotisk se před dvěma lety dostal na seznam UNESCO. K Danzingerovým do jejich kouzelného modrobileho světa se vydala natáčet Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.