Mistr lidového broušeného skla Pavel Horák z Karolinky

23. říjen 2021

Karolinka je překrásné místo na Valašsku, kde už v roce 1861 založil židovský sklář Salomon Reich huť, kterou pojmenoval po své nevlastní matce.

V Karolince se narodily celé generace sklářů, ovšem jeden jediný pokračuje v tradici lidového broušeného skla. Proč se laureát titulu „Nositel tradice lidového řemesla“ Pavel Horák z Karolinky rozhodl stát brusičem skla? Kde všude se učil a sbíral zkušenosti? Co nejdůležitějšího mu předal jeho otec - brusič skla - a co mu dal pobyt v USA? Proč se rozhodl vrátit ze světa na rodné Valašsko? Poslechněte si reportáž přímo z jeho lidové dílny.

Sklo broušené mistrem Pavlem Horákem z Karolinky
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.