Martin Kupka: Chci, aby byl skautský tábor pro děti výjimečným zážitkem na celý život

28. červenec 2021

Část léta tráví místopředseda Občasné demokratické strany Martin Kupka na skautském táboře. Prožívá s dětmi různá dobrodružství, ale snaží se jim předávat i hodnoty do života. Využívá při tom také svůj velký koníček, kterým je česká literatura a poezie.

Na skautské tábory jezdí Martin Kupka pravidelně, i když úplně klasickým vedoucím nemůže být. Během roku totiž nemá čas na to, aby malé skauty vedl. „Já jim dělám takové to důležité zázemí. My jsme totiž v lese v místě, kde není ani elektřina ani pitná voda, a kam se opravdu musí všechno dovézt. Takže, aby tábor mohl fungovat, je potřeba jezdit s barely pro vodu, obstarávat nákupy, řezat dříví, kácet soušky a připravovat je tak, aby se dalo v kamenných kamnech pro děti uvařit,“ přibližuje některé ze svých táborových činností.

Bez mobilů a sociálních sítí

Děti se v táboře musí obejít bez mobilů a sociálních sítí, naopak na jeho chodu se musí podílet. Martin Kupka je přesvědčený, že to vše patří ke správné výbavě do života. „Já bych si přál, aby to pro děti bylo zážitkem, aby to pro ně bylo výjimečné. I tím, že se najednou z toho luxusu mobilního připojení, ale i z běžných podmínek, kdy doma otočí kohoutkem a teče voda, dostanou do situace, kde je to trochu těžší. Je dobré, když si musí všechno tak trochu zasloužit, kdy jim dojde, že v některých věcech prostě nezbývá než tu laťku snížit.“ S úsměvem ale přiznává, že ani pro něj být bez mobilu není úplně jednoduché.

Plnění povinností vůči sobě, svému okolí i vyšším hodnotám, to jsou tři hlavní zásady skautingu. Podle Martina Kupky se ale dětem naordinovat nedají. „Myslím si, že důležité je, aby existovaly dobré příklady, aby vedoucí dávali dětem ze sebe vše, co můžou, a troufnu si tvrdit, že se to tak často děje. Je úctyhodné, kolik lidí věnuje volný čas tomu, aby dětem ukázali, jakých hodnot si váží a co je pro ně důležité. To si myslím, že je to nejvíc, co může skauting dát.“

Láska k poezii

V překonávání životních obtíží Martinu Kupkovi skautská výchova pomáhá, má ale ještě jednoho pomocníka, a tím je jeho další koníček. „Mám moc rád literaturu a zejména poezii, hlavně tu českou. Například každý rok se na prvního máje vracím k Máchovu Máji, protože to je fakt mimořádná báseň. No, a aby člověk pochopil, co za básní stojí, je dobré znát také nějaké reálie. Poznat trochu zázemí básníka, i to, čím si při psaní básně procházel. Také to mi dává klíč právě pro ty těžší chvíle, které člověka v životě potkají.“

Mezi další oblíbené básníky Martina Kupky patří například Jan Skácel, Jiří Orten nebo Václav Hrabě. „Blues pro bláznivou holku, to byla zrovna jedna z knih v době těsně po revoluci, kdy jsem studoval na gymplu, kterou tenkrát ještě nevydali. Tak jsme si ty básničky přepisovali, poslouchali jsme jazz a milovali Václava Hraběte.“

Martin Kupka má rád i tak zvanou poezii s kytarou na klíně, večery u táboráku si bez písniček neumí představit.

Které naše pěvecké bardy má nejraději a umí dobře zpívat? Jaký byl jeho nejtěžší okamžik v životě a co by si ještě rád zkusil? To vše můžete slyšet v záznamu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.