Martin Gembec – astronom

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Perseida ve Velkém voze nad ránem 12. srpna

Letošní léto přináší taháky v podobě misí na Mars a samozřejmě Perseidů – tedy padajících hvězd. A ty bude možné pozorovat i na tradiční akci Den a noc na Jizerce. Nejen o ní si s hostem Dopoledne pod Ještědem povídal Pavel Kudrna.

Martin Gembec je také manažerem libereckého iQPLANETÁRIA. V rozhovoru prozradil, na co se tam hlavně soustředí, kdy vlastně vrcholí padání hvězd, co bychom našli na Měsíci, kdybychom tam přistáli teď i to, jestli je do vesmíru slyšet vysílání naší stanice.

Mapka hvězdné oblohy z International Meteor Organization

A došlo i na pozvání na tradiční akci Den a noc na Jizerce, která se koná už v soboru 15. srpna. Martin Gembec nám přinesl také fotografie, tak se nechte nalákat.

autor: Pavel Kudrna
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...