Martin Gembec – astronom

Letošní léto přináší taháky v podobě misí na Mars a samozřejmě Perseidů – tedy padajících hvězd. A ty bude možné pozorovat i na tradiční akci Den a noc na Jizerce. Nejen o ní si s hostem Dopoledne pod Ještědem povídal Pavel Kudrna.

Martin Gembec je také manažerem libereckého iQPLANETÁRIA. V rozhovoru prozradil, na co se tam hlavně soustředí, kdy vlastně vrcholí padání hvězd, co bychom našli na Měsíci, kdybychom tam přistáli teď i to, jestli je do vesmíru slyšet vysílání naší stanice.

Mapka hvězdné oblohy z International Meteor Organization

A došlo i na pozvání na tradiční akci Den a noc na Jizerce, která se koná už v soboru 15. srpna. Martin Gembec nám přinesl také fotografie, tak se nechte nalákat.

autor: Pavel Kudrna
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.