Máme je neustále u sebe, co o nich ale víme? Historii drobných mincí představuje nová interaktivní hra v liberecké iQLANDII

Nejen o předchůdcích dnešních peněz, ale o celé historii výroby mincí v Čechách se dozvědí návštěvníci science centra iQLANDIA  v Liberci. Mincovnictví jim hravou formou představí nový exponát: takzvaný multimediální kiosek.

Jablonecká Česká mincovna, která už čtvrt století razí naše oběživo, ho nechala instalovat do třetího patra vědecko-technického centra iQLANDIE. Visí na zdi, vypadá jako obrovská mince a v průměru má téměř jeden a půl metru. Používá se prostřednictvím dotykové obrazovky ve spodní části. Interaktivní výukovou hru na novém exponátu vědeckotechnického centra zkouší především mladí návštěvníci.

Jak uvedl ředitel iQLANDIE Pavel Coufal, kiosek je součástí projektu, který má zlepšit přístup českých dětí k penězům. V budoucnu by k multimediálnímu kiosku České mincovny měla přibýt i větší expozice, věnovaná vzniku mincí od návrhu až po ražbu.

Letos v létě budou také návštěvníci iQLANDIE ve výtvarných dílnách tvořit návrhy mincí. Ti nejúspěšnější potom vyrazí na prohlídku přímo do jablonecké mincovny.

autor: Lucie Fürstová
Spustit audio