Luštěniny jsou bohužel nedoceněnou potravinou. Jsou totiž výborným podzimním zdrojem nejen vitamínů
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 00:53 Jak tráví letošní podzim moderátorka Saskia Burešová?
- 02:25 Luštěniny jako výborný podzimní zdroj vitamínů
- 06:32 Uvažujete o novém kabátu? Jaké jsou letošní podzimní trendy?
- 10:49 Svatební veletrh v Hradci Králové. Jaké šaty jsou nejžádanější?
- 15:02 Kosmetický rádce vyvrací některé zakořeněné mýty
- 19:07 Hlavní cena za hlas v anketě Šarmantní osobnost roku pro Štěpánku Kočovou
Podzim je ideální čas pro posílení imunity. S tím nám mohou pomoci zdravé podzimní potraviny, plné vitamínů a živin. Patří mezi ně určitě i luštěniny. Kolikrát týdně je ale zařadíte do svého jídelníčku?
Důležité je, jak často luštěniny konzumujeme. Jde o to vytrvat, neobávat se jich a pravidelně je zkoušet v různých receptech.
Martina Jandová, nutriční poradkyně
Jak často a proč si luštěniny dopřát, o tom jsem hovořila s nutriční poradkyní Martinou Jandovou.
Luštěniny jsou z mého pohledu nedoceněnou potravinou. Jsou opravdu kvalitním zdrojem rostlinných bílkovin, obsahují spoustu vlákniny, řadu vitamínů a minerálních látek. Ale v našem jídelníčku na ně bohužel často zapomínáme. Nebo se je i bojíme jíst.
Čtěte také
Nejvíce známá je asi čočka a hrách. Je tu ale také cizrna.
Cizrna patří také mezi luštěniny a stává se v současnosti stále populárnější. Je ale i mnoho druhů čočky, není jen ta klasická. Existuje červená, černá nebo i zelená čočka. A každá ta luštěnina má i jinou chuť. Takže se nemusíme bát, že by se nám luštěniny přejedly.
Jak moc jsou luštěniny důležité pro naše zdraví?
Důležité je, že obsahují kvalitní bílkoviny. Ve 100 gramech v sušeném stavu obsahují kolem 20 gramů bílkovin. Výjimkou jsou sójové boby, které obsahují dokonce ještě dvakrát více bílkovin. Dále bych zmínila vlákninu, která má pozitivní účinky na naše trávení a na metabolické procesy v organismu.
Čtěte také
Luštěniny také neobsahují mnoho tuku, takže jsou velmi vhodné i pro toho, kdo potřebuje zhubnout nějaké to kilo. A vláknina z luštěnin nás také na dlouhou dobu krásně zasytí.
Slyšela jsem, že pokud se chceme zbavit případného nadýmání z luštěnin, tak je dobré slít vodu, do které jsme je dali namočit, a nepoužívat ji při vaření. Je to pravda?
Zmíněné nadýmání způsobují oligosacharidy, které naše tělo nedokáže strávit a štěpit v tenkém střevě. Pokud ale luštěniny několikrát v průběhu jejich namáčení slijeme a doplníme čistou vodu, a vaříme je opět v nové vodě, tak ony oligosacharidy ve vodě zůstanou a už potom nepřinášejí takové nadýmání.
Čtěte také
Ale nadýmání můžeme zamezit také tím, když při vaření luštěnin přidáme bylinku saturejku nebo třeba kmín či majoránku. A důležité je také to, jak často luštěniny konzumujeme. Pokud je jíme jen jednou za čas a dáme si velkou porci, tak problémy s nadýmáním zkrátka mít budeme.
Pokud si ovšem na luštěniny zvykneme a zařazujeme je pravidelně po menších dávkách do našeho jídelníčku, tak si naše střevo na ně zvykne a už ty problémy nejsou tak velké. Tedy jde o to vytrvat, neobávat se luštěnin a pravidelně je zkoušet v různých receptech.
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Související
-
Není kalorie jako kalorie aneb Martina Jandová ví všechno o rozdílech v hubnutí žen a mužů
Jsou rozdíly mezi námi patrné i při hubnutí? Ženy hubnou většinou opakovaně a jejich hubnutí mnohem více doprovázejí emoce, muži jsou důslednější a neradi prohrávají.
-
Martina Jandová má 6 tipů na malé i velké svačiny, které se vám ani v teplém počasí určitě nezkazí
Vyrážíte k vodě nebo se chystáte na delší výlet? Lámete si hlavu, co si s sebou zabalit na svačinu? Raději se nespoléhejte na to, že si venku něco koupíte.
-
Kalorie a kilojouly. Výživová poradkyně Martina Jandová vás zasvětí do tajů kalorických tabulek
26. února začíná po celé České republice speciální týden ke Světovému dni obezity, který potrvá do 5. března. Budou se konat i preventivní akce.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.