Léto na libereckém zámku. Turisté se projdou po podlaze z Pražského hradu a uvidí kancelář Reginy Rázlové
Do nejcennějších částí běžně nepřístupného zámku v Liberci, kde je i bývalá kancelář herečky Reginy Rázlové či podlaha z Pražského hradu, mohli v sobotu po více než pěti letech vstoupit turisté.
Odpovídal tomu i zájem, první komentovaná prohlídka byla vyprodaná. Zájemci se ale budou moci dovnitř dostat až do konce srpna. „Prohlídky s průvodcem budou odpoledne každé úterý a sobotu,“ zval Michael Dufek, ředitel městské příspěvkové organizace Kontakt, která prázdninový program na zámku zajišťuje.
Jedna z nejstarších staveb v Liberci bude přes prázdniny lidem přístupná díky tomu, že radnice se stane v brzké době jejím novým majitelem.
Prohlídková trasa vede redernovským křídlem. „To je skutečně velmi vzácné, protože se tu dochovaly i krásné renesanční klenby, místy velmi unikátního řešení,“ řekl průvodce Jiří Bartoloměj Sturz. V tomto křídle je i nejcennější část celého zámku, což je kaple, kterou nechala v letech 1604 až 1606 k zámku přistavět Kateřina z Redernu. „Je s nádherným vyřezávaným oltářem, s reliéfy, s krásnou oratoří zdobenou zlacením a malováním a bohatou řezbou,“ uvedl Sturz. Návštěvníkům v sobotu ve dvou místnostech křídla ukázal i zdobenou dřevěnou podlahu, která byla od poloviny 19. století původně položená na Pražském hradě,“ A za nejasných okolností po roce 1990, když se na Pražském hradě prováděly některé úpravy, tak ta podlaha se dostala sem. Takže tu máme v tom redernovském křídle podlahu, po které prokazatelně chodil poslední korunovaný český král a také třeba Gustáv Husák,“ dodal průvodce.
Redernovské křídlo je také unikátní tím, že nese pozůstatky po působení zkrachovalého exportního vývozce českého skla, firmy Skloexport. Je v ní dochovaná i kancelář herečky Reginy Rázlové z doby, kdy byla v čele Skloexportu, nebo luxusní salonky ve stylu různých zemí, kdy třeba v bavorském je stále funkční výčep.
Zámek nechali postavit v letech 1583 až 1587 bratři Kryštof a Melichar z Redernu jako jeden z prvních kamenných domů v Liberci. Dnešní podobu získal po požáru v roce 1615. Další přestavba areálu následovala zhruba o 150 let později za Kristiána Filipa Clam-Gallase. V první polovině 19. století přestal zámek sloužit jako šlechtické sídlo - byl v něm soud, ubytovna, ředitelství Státních lesů a statků, později i vysoká škola. Od 70. let patřil Skloexportu, dnes ho vlastní firma Ústí development. Právě od ní Liberec zámek za 81 milionů korun získá, kupní smlouvu obě strany oficiálně podepíšou na začátku srpna.
Související
-
Liberec ožil Anifilmem. Stovky snímků se promítají po celém městě, zámek patří hrám a dílnám
Město Liberec má za sebou první den Mezinárodního festivalu animovaného filmu Anifilm, na kterém se do neděle 15. května představí na 500 snímků.
-
Lidové sady v Liberci projdou proměnou. Začne letos v květnu
Přes rok a půl bude mimo provoz Kulturní centrum Lidové sady v Liberci. Secesní budovu čeká od května generální rekonstrukce.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Von der Leyenová je odtržená od reality. Evropa se bude pět let dále propadat, tvrdí Dostálová
-
Odrazujeme malé dlouhodobé pronajímatele. Je pro ně výhodnější nabízet byt na Airbnb, říká Prokop
-
Několik hodin po začátku příměří hlásí Izrael střelecké incidenty a mrtvé Libanonce
-
Ruská ekonomika se přehřívá, inflace roste. Válka Putinovi v jednu chvíli srazí vaz, věří analytik