Láska k železnici zavedla Viléma od zametání vagónů až k průvodcování v muzeu Zubačky v Kořenově

Magazín Vlakem Libereckým krajem se vydal na nádraží do Tanvaldu, odkud je 21letý student Vilém Erlebach. Už od dětství se zajímá o železnici, rád vlakem cestuje a jako průvodce ho můžete potkat v muzeu Zubačky v Kořenově.

Vilém Erlebach při práci - v muzeu Zubačky v Kořenově

Přestože je mu jen 21 let, je Vilém Erlebach velkým znalcem železnice. „Když jsem byl malý, jezdili jsme s rodiči hodně na výlety a s prarodiči jsme chodili okolo nádraží v Tanvaldě, kde dřív byly historické lokomotivy, to ještě nebyla opravená výtopna v Kořenově,“ přibližuje Vilém, kdy u něj začal zájem o vlaky.

A protože v Tanvaldě už od 80. let minulého stoletá funguje spolek nadšenců, kteří se starají o historické lokomotivy, bylo otázkou času, kdy se k nim Vilém připojí. „Začal jsem jim pomáhat, postupně se to stupňovalo a nakonec dělám průvodce v muzeu v Kořenově,“ potvrzuje.

„Samozřejmě to začalo pomocnými pracemi, jako zametání nebo mytí sedaček, ale byl jsem opravdu šťastný, bavilo mě to už jako dítě,“ popisuje.

Má raději současné nebo historické vlaky? Kde všude vlakem byl? Jak se dostal k průvodcování v kořenovském muzeu? A co ho na práci nejvíc baví? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autor: Pavel Petr
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.