Kvůli Jáchymovi z Hradce na Štěpána do ledové vody?

26. prosinec 2019

V Lesním koupališti v Liberci se ve čtvrtek 26. prosince koupali otužilci. V chladné vodě si na Štěpána zaplavali už potřetí. Tradici založil Jiří Bartoloměj Sturz z libereckého Divadla F. X. Šaldy. Memoriálu Jáchyma z Hradce se každoročně účastní desítky plavců.

Jak teplá asi může být 26. prosince voda v Lesním koupališti v Liberci, na vlastní kůži už potřetí vyzkoušeli otužilci. Pokračují tak v tradici Svatoštěpánského otužování - Memoriálu Jáchyma z Hradce. Proč nese memoriál jméno předního českého feudála 16. století Jáchyma z Hradce, který ale s Libercem neměl nic společného, se na místo činu vydala zjistit redaktorka Eva Malá. Poslechněte si, co zjistila, podívejte se na video z místa, prohlédněte si fotky. A pak si dejte třeba horký čaj s citronem.

Léta Páně 1565, 12. prosince vyjel pan Jáchym z Hradce, nejvyšší kancléř Království českého, rytíř Zlatého rouna a tajný rada císaře Maxmiliána II. z Vídně do Prahy. Snad chtěl jet přes Jindřichův Hradec, kde na něho pokaždé čekala jeho paní Anna, která v době Jáchymovy nepřítomnosti hospodařila na rozsáhlých panstvích. Před panem Jáchymem jelo šest jezdců. Když vjeli na dřevěný Vlčí most za Vídní, tento se prolomil a všichni i s Jáchymem z Hradce utonuli, kromě jednoho pážete z rodu Vrchotických a kočího vozu.

Zdroj: Wikipedie (Paměti Viléma Slavaty z Chlumu a Košumberka)

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, projektový manažer ČRo

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.