Kvůli Jáchymovi z Hradce na Štěpána do ledové vody?

26. prosinec 2019

V Lesním koupališti v Liberci se ve čtvrtek 26. prosince koupali otužilci. V chladné vodě si na Štěpána zaplavali už potřetí. Tradici založil Jiří Bartoloměj Sturz z libereckého Divadla F. X. Šaldy. Memoriálu Jáchyma z Hradce se každoročně účastní desítky plavců.

Jak teplá asi může být 26. prosince voda v Lesním koupališti v Liberci, na vlastní kůži už potřetí vyzkoušeli otužilci. Pokračují tak v tradici Svatoštěpánského otužování - Memoriálu Jáchyma z Hradce. Proč nese memoriál jméno předního českého feudála 16. století Jáchyma z Hradce, který ale s Libercem neměl nic společného, se na místo činu vydala zjistit redaktorka Eva Malá. Poslechněte si, co zjistila, podívejte se na video z místa, prohlédněte si fotky. A pak si dejte třeba horký čaj s citronem.

Léta Páně 1565, 12. prosince vyjel pan Jáchym z Hradce, nejvyšší kancléř Království českého, rytíř Zlatého rouna a tajný rada císaře Maxmiliána II. z Vídně do Prahy. Snad chtěl jet přes Jindřichův Hradec, kde na něho pokaždé čekala jeho paní Anna, která v době Jáchymovy nepřítomnosti hospodařila na rozsáhlých panstvích. Před panem Jáchymem jelo šest jezdců. Když vjeli na dřevěný Vlčí most za Vídní, tento se prolomil a všichni i s Jáchymem z Hradce utonuli, kromě jednoho pážete z rodu Vrchotických a kočího vozu.

Zdroj: Wikipedie (Paměti Viléma Slavaty z Chlumu a Košumberka)

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka