KVÍZ: Jste odborníci na krkonošské nářečí?

18. červen 2018

Pokud se vám při návštěvě Krkonoš zdálo, že místním občas nerozumíte, tak jste zřejmě potkali někoho, kdo má ještě zažité krkonošské nářečí. Uživatelů krkonošského nářečí sice dnes už není mnoho, ale jsou i ti, kteří se ho snaží obrodit.

Slova končící na ť, vložené krátké ‘e‘ a další charakteristické znaky z běžné mluvy ale už mizí. Tak, jak se na horách mluvilo před sto nebo ještě i padesáti lety, dnes běžně už téměř nikdo nemluví. Najdou se ale nadšenci, kteří se snaží krkonošské nářečí obnovit.

„I když se mi to neříká snadno, tak krkonošské nářečí je v podstatě mrtvé. Do dnešních dnů se dochovaly pouze střípky. Horala, Krkonošana ale dodnes asi poznáte, protože sem tam použije nějaký nářeční tvar,“ říká Tomáš Hájek, rychtář Kabinetu kerkonošské slovesnosti a nezávislý starosta Poniklé.

Ke krkonošskému nářečí se dostal prostřednictvím babičky a dědy. Vždy se mu líbilo, že mluví trošku jinak. „Mně osobně vždy hřálo na uchu to krásné ť v infinitivu jako hráť, udělať, jísť,“ pokračuje Hájek.

Dalším jeho oblíbeným slovem je kale, což znamená dobře. Jak kale Tomáš Hájek mluví krkonošským nářečím, si poslechněte v příspěvku a nezapomeňte zkusit své znalosti v testu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

tajny_denik.jpg

Tajný deník čínské císařovny

Koupit

Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.