Kříže a jiné symboly vysvobozuje malíř Popaja ze zátěže dějin

18. leden 2019 09:36

Vysoký, charismatický tmavovlasý malíř, který žije a tvoří v Praze a působí i jako pedagog. To je Aldin Popaja. Jeho abstraktní obrazy plné barev a symboliky jsou k vidění v liberecké galerii Prostor 228.

Výrazně barevných obrazů je na Popajově výstavě v Liberci hned několik

„Aldin Popaja má ohromný dar. Velice klidně vypráví s plnou energií, kterou má v sobě nás seznamuje s tématy, na kterých pracuje,“ říká na umělcovu adresu galeristka Michaela Jermanová.

Malíř Aldin Popaja se narodil v roce 1971 v nynější Bosně a Hercegovině. Akademii výtvarných umění v Sarajevu dokončit nemohl, a tak po útěku z válečným konfliktem sužované bývalé Jugoslávie studoval dál na pražské Vysoké škole umělecko-průmyslové, kde pak následně i vyučoval v ateliéru malířství. Z tehdejší Jugoslávie uprchl před válkou v roce 1996. Dnes má bývalý uprchlík bosenské i české občanství a své obrazy vystavoval v mnoha evropských městech. Teď právě i v Liberci.

Se symbolem podle svých slov Popaja pracuje tak, že jej vysvobozuje ze zátěže, ať už sémantické či dějinné

Osvobozování symbolů

V expozici lidé najdou průřez jeho prací za posledních deset let. Podle autora začíná manipulací se symboly – například s kříži, hvězdami nebo půlměsícem a končí jejich osvobozením, byť jen estetickým. „Pracuju se symbolem tak, že ho vysvobozuju ze sémantické a dějinné zátěže. Manipulace se symboly skrze dějiny vždycky byla a bude,“ vysvětluje autor.

Výrazně barevných obrazů je na výstavě hned několik. Pozorný divák na nich najde desítky více či méně skrytých symbolů. První letošní výstava liberecké galerie Prostor 228 potrvá až do konce února.

Akademii výtvarných umění v Sarajevu kvůli válce dokončit nemohl

Související