Kačák, Hokejka, Wolkerák – v Liberci vzniká „mapa živých jmen“

29. říjen 2019

Zlidovělé místopisné názvy, které obyvatelé Liberce běžně používají k orientaci po městě, teď mapují na Technické univerzitě v rámci projektu Živá jména.

"Šalďák, Rušička, Šervůd" - to jsou názvy které v oficiálních materiálech Liberce sotva najdete, ale přitom většina místních je dobře zná.

Mapu, jejíž pomocí můžete snadno zapsat vám známé názvy míst, najdete na zde

Snad každé větší místo nejen v kraji má kromě oficiálních názvů, které najdeme v mapách, i svoje neoficiální, lidové pojmenování. Právě tato „živá“ a někdy i překvapivá jména mapují Václav Lábus a Daniel Vrbík z Fakulty přírodovědně humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci.

Často si konkurují různá označení téhož místa – starší tak například chodí kolem Dunaje, zatímco ti mladší kolem Kendika.
Václav Lábus, jeden z autorů projektu

Václav Lábus uvádí důvody, proč stojí za to taková jména sbírat a zkoumat: „Lidové názvy jsou nositelem paměti, v níž se odráží vývoj města, tedy celá jeho historie – žitá obyčejnými lidmi i ta vnucená politiky, úředníky, developery a podnikateli,“ „Rušička“ je tak vzpomínkou na domnělé zařízení sloužící k rušení západního rozhlasového vysílání, Wolkerák upomíná na dávno zaniklé Wolkerovo plicní sanatorium. A Václav Lábus doplňuje: „Často si konkurují různá označení téhož místa – starší tak například chodí kolem Dunaje, zatímco ti mladší kolem Kendika. A právě taková generačně podmíněná variabilita názvosloví je také mimořádně zajímavá.“

Praktickou stránku projektu popisuje Daniel Vrbík: „Budeme-li vědět, jaké objekty obyvatelé města používají pro svou orientaci, mohou se stát podkladem pro pojmenování nových ulic, zastávek hromadné dopravy, rezidenčních celků, parků i jiných veřejných prostranství.“

Autoři projektu vyzývají libereckou veřejnost, aby se do projektu zapojila. Aplikace ve formě interaktivní mapy umožňuje zájemcům zanést místa a jejich jména, podle nichž se v Liberci orientují, a prezentovat je ostatním. Výstupem projektu bude živá mapa Liberce, jejímiž spolutvůrci budou sami Liberečané.

autor: Jaroslav Hoření | zdroj: Technická univerzita Liberec
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.