Kačák, Hokejka, Wolkerák – v Liberci vzniká „mapa živých jmen“

29. říjen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Orientační cedule v centru Liberce

Zlidovělé místopisné názvy, které obyvatelé Liberce běžně používají k orientaci po městě, teď mapují na Technické univerzitě v rámci projektu Živá jména.

"Šalďák, Rušička, Šervůd" - to jsou názvy které v oficiálních materiálech Liberce sotva najdete, ale přitom většina místních je dobře zná.

Mapu, jejíž pomocí můžete snadno zapsat vám známé názvy míst, najdete na zde

Snad každé větší místo nejen v kraji má kromě oficiálních názvů, které najdeme v mapách, i svoje neoficiální, lidové pojmenování. Právě tato „živá“ a někdy i překvapivá jména mapují Václav Lábus a Daniel Vrbík z Fakulty přírodovědně humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci.

Často si konkurují různá označení téhož místa – starší tak například chodí kolem Dunaje, zatímco ti mladší kolem Kendika.
Václav Lábus, jeden z autorů projektu

Václav Lábus uvádí důvody, proč stojí za to taková jména sbírat a zkoumat: „Lidové názvy jsou nositelem paměti, v níž se odráží vývoj města, tedy celá jeho historie – žitá obyčejnými lidmi i ta vnucená politiky, úředníky, developery a podnikateli,“ „Rušička“ je tak vzpomínkou na domnělé zařízení sloužící k rušení západního rozhlasového vysílání, Wolkerák upomíná na dávno zaniklé Wolkerovo plicní sanatorium. A Václav Lábus doplňuje: „Často si konkurují různá označení téhož místa – starší tak například chodí kolem Dunaje, zatímco ti mladší kolem Kendika. A právě taková generačně podmíněná variabilita názvosloví je také mimořádně zajímavá.“

Praktickou stránku projektu popisuje Daniel Vrbík: „Budeme-li vědět, jaké objekty obyvatelé města používají pro svou orientaci, mohou se stát podkladem pro pojmenování nových ulic, zastávek hromadné dopravy, rezidenčních celků, parků i jiných veřejných prostranství.“

Autoři projektu vyzývají libereckou veřejnost, aby se do projektu zapojila. Aplikace ve formě interaktivní mapy umožňuje zájemcům zanést místa a jejich jména, podle nichž se v Liberci orientují, a prezentovat je ostatním. Výstupem projektu bude živá mapa Liberce, jejímiž spolutvůrci budou sami Liberečané.

autor: Jaroslav Hoření | zdroj: Technická univerzita Liberec
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.