Jsou mlynáři chlapi... a sekerníci Mikyškovi též!

7. květen 2022

Jeho rukama prošlo už přes sto mlýnských kol, která postavil nebo opravil: sekerník František Mikyška je jedním z posledních mužů u nás, který dokáže vyrobit a sestavit dřevěné mlýnské kolo jakékoliv velikosti.

Jeho obrovská díla jsou ve skanzenech, na pilách či v dolech, dvě mlýnská kola na pražské Čertovce opravoval a stavěl on, stejně jako repliku větrného mlýna v Borovnici u Nové Paky nebo čerpací zařízení v Poštovní štole ve Zlatých Horách v Jeseníkách.

Mechanické zařízení bravurně zhotovil  přední český sekerník František Mikyška

Ne nadarmo je pan František držitelem státního titulu „Nositel tradice lidového řemesla“ a navíc má zdatného pokračovatele: do starodávného sekernického umění zasvětil i svého syna Petra a dnes pracují společně. A navíc je pan František nejen sekerník, ale i mlynář. Zaposlouchejte se do reportáže.

Zastavilo se i kolo na Čertovce, povodňová vrata byla zavřená
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.