Jiří Honiss: zachránce kapliček a božích muk v česko-rakouském pohraničí

19. březen 2022

V česko-rakouském pohraničí se u polí i v hlubokých lesích nachází spousta drobných opuštěných sakrálních staveb, které tam lidé stavěli od 17. do začátku 20. století. Většina z nich vzala za své po komunistickém puči v roce 1948, a poté při kolektivizaci v 50. letech minulého století.

Laureát titulu „Nositel tradice lidového řemesla“ Jiří Honiss se léta věnuje lidové podmalbě na skle, specifické technice malby na rubovou stranu skla za studena, která se zrodila v Byzatské říši, odkud se dostala ve 13. a 14. století do klenotnických dílen v Itálii a odtamtud se rozšířila po celé Evropě, kde díky sklářům zlidověla.

Jiří se rozhodl spolu se svými přáteli nejpoškozenější kapličky a boží muka zachránit a vrátit do otevřené krajiny kousek krásy a duchovna. Poslechněte si reportáž za zvuků starodávných písní v podání souboru Musica Bohemica.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.