Jilemnická nemocnice bude mít nový pavilon s urgentním příjmem, na střeše bude heliport

Jilemnická nemocnice zahájila stavbu nového pavilonu. Podrobnosti zjišťovala Jana Pavlíčková, ptal se Filip Meisel
Nemocnice v Jilemnici zahájila výstavbu nového pavilonu X, který bude sloužit jako urgentní příjem. Současné prostory už nevyhovují. Součástí třípatrové budovy bude i heliport pro přistávání záchranářských vrtulníků.
Nový pavilon je z hlediska nákladů nejdražší stavbou v historii jilemnické nemocnice. Stát má 318,5 milionu korun a staví ho konsorcium firem MBQ a Syner. To podalo v soutěži druhou nejnižší cenu, přesto ale výběrové řízení vyhrálo. Zájemce s cenou o téměř 50 milionů korun nižší nakonec sám ze soutěže odstoupil poté, co nemocnice chtěla nízkou cenu zdůvodnit.
Na výstavbu urgentního příjmu chce nemocnice požádat o dotaci ve výši 36 milionů korun. I kdyby žádost nedopadla, je nemocnice připravená zaplatit celou stavbu ze svého a také pomocí úvěru.
Co bude v novém pavilonu
V přízemí bude urgentní příjem, protože stávající prostory pro urgent už nevyhovují současným požadavkům. Ty totiž nepřipouštějí, aby se toto oddělení míchalo s ostatním provozem. Lepšího zázemí se dočká i personál nemocnice.
Kromě urgentního příjmu budou v novém pavilonu i nemocniční laboratoře, operační sály pro ortopedii, lůžka pro internu a neurologické oddělení. Na střeše vznikne přistávací plocha pro záchranářský vrtulník.
Mimo to projekt počítá i s variabilním prostorem, který se bude využívat při epidemiích, jako byl třeba covid-19, čímž se doplní chybějící počet lůžek hlavně na interně.
„V roce 2012 došlo k výraznému poklesu počtu lůžek ve většině nemocnic. Bylo to v době, kdy se budovala centrová péče. Ukázalo se, že to snížení počtu lůžek nebylo úplně optimální. A hlavně covidová doba ukázala, že těch jipkových lůžek je potřeba podstatně víc,“ uvedl ředitel jilemnické nemocnice Jiří Kalenský.
Lůžka pro infekční pacienty budou ve variabilních skleněných boxech, aby pacienti v případě epidemie byli odděleni od ostatních s vlastním infekčním režimem. Jinak ta lůžka budou sloužit primárně pro interní a neurologické oddělení.
Omezení kvůli stavbě
Vlastního chodu nemocnice se stavba nijak nedotkne, ale kvůli staveništi je upraveno parkování pro pacienty. Nově je zřízené parkoviště mezi stravovacím provozem a dětským oddělením. Pacienti mohou také využít parkovací místa před sportovní halou a autoklubem pod nemocnicí. Bezbariérový vstup do nefrologickou ambulanci je nově přes hlavní recepci nemocnice. Samotná stavba pavilonu by pak měla skončit příští rok před Vánocemi.
Související
-
Českolipská nemocnice se rozšíří o novou budovu urgentního příjmu
Vedení nemocnice v České Lípě připravuje přístavbu nového urgentního příjmu. Čtyřpodlažní budova by měla být dokončená v roce 2027.
-
O investicích města i práci v Senátu se starostkou Semil a senátorkou Lenou Mlejnkovou
O největších investicích Semil i o souběhu funkcí starostky města a senátorky mluvila ve studiu Českého rozhlasu Liberec Lena Mlejnková ze SLK.
-
Liberecká nemocnice jako první v Česku zpřístupnila lidem zdravotní dokumentaci v aplikaci mZdraví
Pacienti, kteří se v Krajské nemocnici Liberec léčí nebo léčili, se dostanou například k výsledkům ambulantních nebo některých laboratorních vyšetření.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Bezpečnější než parkování Nerudové.‘ Předseda Motoristů hájí Turkovu 200kilometrovou rychlost
-
Papež nebyl odborný teolog, chtěl s lidmi o víře mluvit. To občas vedlo k nedorozumění, říká Duka
-
Nejvážnější armádní případ jde k soudu, čtyři čeští elitní vojáci jsou obžalováni kvůli smrti zajatce
-
Zemřel psychiatr Cyril Höschl. Bylo mu 75 let