Jako živí kojenci vypadají panenky z muzea v Troskovicích. Můžete tam vidět i britského prince Louise
Britského prince Louise, třetího potomka prince Williama a vévodkyně Kate můžete v podobě portrétní panenky vidět v Muzeu panenek v Troskovicích.
Drahé panenky s porcelánovou hlavičkou. Celuloidové chodičky, se kterými si hrály naše babičky. Levné panenky z papírmaše a kompozitu. A stovky dalších běžných i převzácných sběratelských kousků najdou návštěvníci v Muzeu panenek a medvídků v Troskovicích na Semilsku.
Panenku, která má podobu tříměsíčního prince, přivezla limuzína. Na zámku Sychrov ji čekal symbolický křest. Do zámecké kaple nesli uměleckou panenku královští rodiče William a Kate ztvárnění dvojící mladých lidí v historizujícím oblečení. Louis se vezl do kaple nejprve v designovém kočárku, pak ho položili do nazdobené kolébky. Americká výtvarnice Vikki Ebbelingová přiletěla kvůli této slavnostní chvíli až z Tennessee. Nádhera zámecké kaple a zámku ji uchvátila. A jak dál paní Vikki prozradila, ztvárnění Louise i jeho originálního novorozeneckého oblečku jí trvalo osm měsíců. Nejvíc práce jí dalo ruční přišívání perel a vyšívání na batist.
Majitelka muzea panenek a medvídků v Troskovicích Naďa Šimková pořádá podobný obřad pro uměleckou portrétní panenku a její autorku poněkolikáté. Sběratelstvím panenek a dalších hraček se zabývá 35 let. Jak prozradila, na Louise čekají v muzeu jeho dva starší sourozenci princ George a princezna Charlotte. Pokud se nějaký renomovaný výtvarník rozhodne ztvárnit i novorozeného synka britského prince Harryho a vévodkyně Meghan, pokusí se majitelka muzea v Troskovicích uměleckou panenku do své rozsáhlé sbírky získat.
Než malý princ obohatí sbírky muzea, můžou si návštěvníci prohlédnout stovky dalších uměleckých a historických panenek i medvídků, kočárků, kolébek, robomimin a dalších hraček. Mezi exponáty je i panenka, která prošla koncentračním táborem nebo panenka určená jako dárek manželce někdejšího prezidenta Haně Benešové.
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka