Jak se žilo, pilo a tančilo na Hané?

Nejbohatší oblastí českých zemí byla už po staletí Haná – rovinatá oblast střední Moravy, která se rozkládala na území mezi městy Vyškov, Olomouc, Holešov, Prostějov a Litovel.

Větší centra Hané se nacházejí především v nížinách okolo řek Moravy, Bečvy a Hané. O Hanácích se díky jejich bohatství často říkávalo, že jsou lakomí, pomalí a velmi opatrní a že i k zábavě přistupují stejně jako k životu: pomalu, opatrně a lakotně. Je to ale pravda?

Jací jsou Hanáci ve skutečnosti, proč o jejich spořivosti koluje tolik legend a čím se liší jejich přístup k životu od jiných částí Moravy a Čech? S kovanými Hanáky Miroslavem Konečným a Davidem Procházkou se na "pravé hanácké bál" vypravila Markéta Ševčíková. Poslechněte si v reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.