Háčkovaná krajka se vrací do módy! Vypadá elegantně a free, může zdobit prakticky všechno v šatníku
Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:
- 00:44 Co momentálně zaměstnává herce Vasila Fridricha?
- 04:12 Čtvrtý díl seriálu o etiketě s Danielem Šmídem: telefonování
- 09:10 Háčkování se opět vrací do módy
- 14:02 Kosmetický rádce a pigmentové skvrny
- 18:05 Křtiny huculských koní na Janově hoře v Krkonoších
- 22:54 Desítka finalistů ankety Šarmantní osobnost roku
Přestože se traduje, že háčkování patří k nejsnadnějším ručním pracem, stáří této techniky nelze přesně určit. Je velmi pravděpodobné, že háčkování vznikalo společně s pletením. Víme, že háčkovat uměly už ženy v době bronzové, protože z této epochy se zachoval zbytek háčkované síťky na vlasy nalezené archeology ve vykopaných hrobech.
Čtěte také
V dřívějších dobách se háčkování uplatňovalo především v měšťanském prostředí a to při zdobení ženského prádla, při výzdobě polic, skříní s prádlem nebo příborníků, což tehdy byla pýcha hospodyněk.
K ocenění půvabu háčkovaných prací došlo v plném rozsahu až v průběhu 19. století. Kolem roku 1850 se běžně háčkovaly podkladové sítě pro krajky, vložky, obruby i lemy, zejména ale pro napodobované renesanční šité krajky.
Mluvíme o tom, proto, že háčkování se, milé dámy, vrací opět do módy! Proto jsem do rubriky módní trendy pozvala módní návrhářku Jitku Šedovou.
Ano, háčkování dnes určitě slaví velký návrat. Už v loňské sezóně se objevilo a letos následuje obrovský boom. Můžeme narazit na oděvy s háčkováním úplně všude, snad jen kromě kabátů. Ale nakonec i kabát může zdobit nějaké krásné háčkování.
Čtěte také
Kde tedy můžeme v módě všude háčkovanou krajku uplatnit?
Zcela jistě na šatech, na halenkách, také i na takzvaných opalovačkách, tedy nikoliv na klasických plavkách, a dále to jsou různé tuniky, bodíčka nebo třeba crop topy. Ale také mohou zdobit šortky a kalhoty. Vypadá to velice zajímavě. Určitě je vhodný přes letní šaty háčkovaný kabátek, který vypadá opravdu fantastiky. Má svoji lehkost a letní švih.
Znamená to jednobarevné háčkované oblečení, nebo se mohou barvy různě střídat?
Když si představíme léto, tak vidíme zejména onu bílou barvu. Ale já si myslím, že i krémová barva, případně střídání světlých tónů s jinými pastelovými barvami vypadá velice zajímavě. Zvláště u člověka, který má rád třeba irské vzory háčkování, kde to skutečně vypadá jako paličkovaná krajka. Každý květ může mít jiný odstín a barvu. Je to nádhera.
Čtěte také
Říká se, že háčkování platí za nejsnadnější ruční práce. Souhlasíš s tím? Protože z mého pohledu to zase tak úplně jednoduché není.
Klasický a základní krátký a dlouhý sloupek je v podstatě jednoduchý. Ale například právě zmíněná irská háčkovaná krajka, to už je poněkud hodně vyšší a vyšší dívčí. Háčkovat se dá také z různých šňůr, z příze či z lýka, a vypadá to trendy.
Já mám například ráda háčkované sukně k džínovým košilím nebo ke crop topům. Nebo i jen k letním lněným košilím, vypadá to velice elegantně a free. Můžeme si k nim vzít své oblíbené bílé tenisky nebo i boty na podpatku.
Abychom nezapomněli také na pány. Co třeba takové háčkované kravaty?
Kdo má odvahu a nebojí se razit maličko nový trend, tak u pánů takové háčkované módní doplňky vypadají moc zajímavě. Proč by měli nosit pouze klasické hedvábné či syntetické vázanky? Ať jdou klidně i do háčkování.
To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.
Související
-
Zlaté slunce pro herce Petra Kostku, vítěze populární rozhlasové ankety Šarmantní osobnost roku
Vítězem 28. ročníku ankety Českého rozhlasu Šarmantní osobnost roku se stal vynikající herec Petr Kostka. Převzal hlavní cenu, Zlaté slunce.
-
Spolek lidové tvorby Hradec Králové rozvíjí vzácné a někdy už zapomenuté lidové tradice a řemesla
Spolek lidové tvorby v Hradci Králové je zdrojem nápadů a inspirace. V současné době má asi 30 stálých členek. Cílem lektorských sezení je vzájemně si předávat zkušenosti.
-
Umění paličkování předvádí v Muzeu krajky ve Vamberku. A chystají tradiční krajkářské slavnosti
Muzeum krajky ve Vamberku zavádí pravidelné ukázky paličkování. Na ně se zájemci o tento druh umění mohou chodit dívat každý čtvrtek a sobotu. A není to jediná novinka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.