František Hacker: Walda byl takový majetek národa. Po jeho emigraci jsme měli zakázáno vystupovat
„Byly doby, kdy jsme měli i tři koncerty za den,“ vzpomíná zpěvák, kytarista, kapelník a spoluzakladatel skupiny Kamarádi táborových ohňů (KTO) a dlouholetý spolupracovník Waldemara Matušky.
Od založení skupiny KTO uplynulo v minulém roce už šedesát let. Výročí slavila legendární trampská kapela hlavně na koncertech. „Vystoupení byla celá řada, i když už teď nehrajeme tak často jako dřív. Byla tehdy jiná situace a jiný zvyky. Já si pamatuji časy, kdy jsme hráli taky za jeden den třikrát, což bylo dost hrozný.“
To, že bude kapela jednou slavit takové výročí, František Hacker rozhodně nečekal. „Najednou tady ta šedesátka je a mě opravdu překvapila. Nikdy jsme si ani netroufli představovat, že bychom existovali takhle dlouho.“
Do Nashville díky náhodě
V roce 1975 skupina absolvovala turné po Spojených státech amerických, vystoupila dokonce v samotném Nashville, městě, které je legendou country hudby. „To byla obrovská náhoda. K písničkám nám dost textů psal i Ronald Kraus. Jeho manželka dělala na americké ambasádě a z její podatelny poslala do Ameriky naše první elpíčko. A tou samou kurýrní cestou přišlo pozvání do Nashville. Posel z ambasády ho předal rovnou řediteli Pragokoncertu, takže se nemohlo ‚jako ztratit‘, což bylo tehdy dost běžné.“
Kapela nakonec uskutečnila v Americe celou řadu koncertů, kromě Nashville hrála i v New Yorku, Chicagu a na Floridě.
Emigrace Waldemara Matušky
Po roce 1981, kdy emigroval její spoluzakladatel Ladislav Morava, nastaly pro KTO složité časy, ale to nejhorší mělo teprve přijít. Největší úspěchy totiž slavila kapela v době, kdy s ní spolupracoval Waldemar Matuška a Olga Blechová. Po jejich emigraci v roce 1986 dostali KTO zákaz vystupování. „S Waldou to bylo mnohem horší, protože to byl takový majetek národa a byl to proto velký problém. Dokonce přišly pokyny, že se musí všechny Waldovy nahrávky a desky zničit. Naštěstí si někteří pracovníci rozhlasu a televize vzali nahrávky domů a napsali, že je všechno zcela zlikvidovaný. Díky tomu se zachovaly, a to bylo od těch pracovníků velké hrdinství.“
Doba, kdy se Waldemar Matuška do tehdejší Československé republiky nemohl po emigraci vrátit, byla sice díky sametové revoluci nečekaně krátká, vztahy mezi ním a KTO však zůstaly ještě nějakou dobu chladné. Netrvalo to ale dlouho a v roce 1993 už měli opět společné turné. „Bylo zajímavý, že to turné bylo vyprodaný, aniž by byly někde nějaký poutače nebo něco podobného. My jsme tomu říkali osadní tamtamy, protože trempové mají i takový způsob šíření zpráv.“
František Hacker a Kamarádi táborových ohňů zahajují letos už 61. hudební sezónu a polevit nehodlají. „My máme takový heslo, že od KTO se neodchází, jenom umírá.“
Jaké koncerty Kamarádi táborových ohňů v tomto roce chystají a jaké hosty pozvali ke spolupráci? Který sál je pro ně domovský a který zase svatostánkem, kde nejraději slaví a vystupují? Nejen to si můžete poslechnout v záznamu rozhovoru s Alex.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.