Fotografická sbírka Severočeského muzea se rozšířila o 2 400 snímků Jaromíra Bachtíka

14. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kurátorka Anna Dařbujanová ze Severočeského muzea v Liberci
0:00
/
0:00

Severočeskému muzeu v Liberci se podařilo zakoupit z pozůstalosti známého tanvaldského fotografa Jaromíra Bachtíka stovky historických snímků.

Fotografická sbírka muzea se tak rozšířila zhruba o 2 400 černobílých a kolorovaných snímků z let 1944 až 1980. Jednotlivé fotografie jsou upevněné na graficky pojatých i akvarelově zdobených listech. Zobrazují krajinu Jizerských hor, Pojizeří a Krkonoš. Jaromír Bachtík další pořídil ale také Ústecku, Děčínsku nebo Ostravsku. Snímky jsou ve vynikajícím stavu. Pracovníci muzea je v současnosti inventarizují a připravují jejich postupnou digitalizaci, aby je v budoucnu mohli vidět návštěvníci. 

Jaromír Bachtík (1902 - 1980) pracoval jako fotograf na Tanvaldsku. Vyučil se v Držkově u malíře a fotografa Aloise Otahala. Jeho výtvarný vliv je podle kurátorky Severočeského muzea Anny Dařbujanové  patrný i na uměleckém zpracování jednotlivých listů alb s fotografiemi.

Sbírka obsahuje například fota krajiny Jizerských hor, Pojizeří a Krkonoš
zdroj: Lucie Fürstová /ČRo Liberec - lidé/ - (5000958)
Spustit audio

Související