Evropský unikát v Zákupech: Továrna na papírové karnevalové masky

6. červenec 2020 06:00
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zákupský podnik vyrábí papírové karnevalové masky už skoro 140 let

V Zákupech udržují tradici výroby papírových masek skoro 140 let. Před časem si toho všimlo i Ministerstvo kultury a zařadilo tamní výrobu mezi kulturní dědictví. Majitel podniku tam provozuje také vlastní muzeum.

Za bezmála 14 let výroby papírových masek v továrně na náměstí v Zákupech nashromáždili tisíce forem a průmyslových vzorů; a stále tam vznikají nové, ručně tvořené hlavy zvířat nebo různých bájných postav. Přes 30 let firmu vede Zdeněk Rydygr, udržuje přitom poslední výrobu svého druhu v Evropě. Navštívil ho náš redaktor, poslechněte si reportáž.

autor: jij
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...