Elitní český horolezec Jan Červinka vystavuje v Liberci fotky ze svých výprav

16. říjen 2017
V 76 letech zdolal Mont Blanc, v libereckém muzeu se na svět můžete podívat objektivem jeho fotoaparátu. Jan Červinka patří mezi českou horolezeckou elitu

Člen prvních českých národních horolezeckých expedic, horolezec Jan Červinka zdolává velehory celého světa už 70 let. V libereckém Severočeském muzeu se můžete na některé jeho výstupy podívat na barevných i černobílých fotografiích. „Červajs“, jak vitálnímu muži přezdívají kamarádi, s sebou fotoaparát nosil snad všude. Ze svých cest vozil i suvenýry od domorodců.

Když jsme se vraceli a měl jsem nějaké peníze, tak jsem to věnoval věcem, které se mi zalíbily.

Návštěvníci si můžou prohlédnout původní horolezeckou výbavu – desítky let staré pohory a třeba i původní horolezecké konopné lano. „Ty boty vyráběly v Tatrách, v Popradu. Měl jsem je na Kavkaze, v Alpách i v Tatrách, mám je schované doma v botníku, je to vzpomínka,“ říká horolezec Jan Červinka, který má mezi horolezci jiné jméno. „Říkali mi Červajs,“ upozorňuje sedmaosmdesátiletý sportovec.

Výstava je ale především o snímcích z expedic Jana Červinky. „Těch fotografií je strašně moc,“ přiznává Červinka, který na výstavě ukazuje kromě fotek i spoustu dalších artefaktů, které na svých horolezeckých výpravách nasbíral. „Když jsme se vraceli a měl jsem nějaké peníze, tak jsem to věnoval věcem, které se mi zalíbily.“ Jedná se například o suvenýry z Afghánistánu, Pákistánu, Indie nebo Nepálu.

K pořádným sportovním výkonům bylo odjakživa zapotřebí i pořádné sportovní vybavení

Na Svět velehor můžou návštěvníci Severočeského muzea nahlédnout očima Jana Červinky až do 4. června.

Jan Červinka na historické fotografii