Do Velké Británie raději cestujte s pasem, radí Čechům ministerstvo zahraničí

Český cestovní pas

Češi, kteří se chystají do Velké Británie, by si kvůli odchodu této ostrovní země z EU měli brát cestovní pas. Občanský průkaz už do budoucna stačit nebude. Na základě informací o postupu britské imigrační policie na to upozornilo české ministerstvo zahraničí

„Stále lze cestovat do Velké Británie s občanským průkazem, nicméně po posledních zkušenostech s imigrační policií na britských letištích velmi doporučuji, aby si už letos brali občané při cestách do Británie cestovní pas,“ řekl k zahájení letní turistické sezony náměstek konzulární sekce ministerstva Martin Smolek.

Všechny ostatní doklady by podle něj měly zůstat zatím v platnosti nejdéle do konce října, což je zatím nejzazší datum brexitu. S občanským průkazem lze nyní vycestovat nejen do států EU, ale také do sedmi zemí východní Evropy.

Ministerstvo tradičně pro letní sezonu zavedlo konzulární jednatelství ve Splitu (15. června až 15. září), Burgasu (21. června až 7. září) a také v Rijece a v Barceloně. Od 19. března otevřel také generální konzulát v anglickém Manchesteru, od 27. března v Miláně. „Může pomoci zejména českým návštěvníkům horských oblastí severní Itálie," uvedl Smolek.

Náměstek upozornil také na rozšiřování sítě honorárních konzulátů, kterých je nyní 217. Letos bylo otevřeno devět nových – v USA, Francii, Kolumbii, Hondurasu, Trinidadu, Indii a Barmě. Připravují se honorární konzuláty na Filipínách, v Japonsku a v Kanadě.

V Chorvatsku (Šibenik, Omiš, Vodice) a v Bulharsku (Primorsko a Nesebar) budou fungovat společné policejní hlídky tamních a českých policistů. Smyslem je posílit pocit bezpečí českých občanů během jejich zahraniční dovolené. Loni například v Primorsku čeští policisté asistovali v 19 případech okradení, v 86 případech pomáhali s tlumočením.