Do lyžařského areálu na Ještědu najíždějí stavební stroje. Začíná stavba nové sjezdovky

17. říjen 2020 14:28

Ještě letos by si mohli lyžaři ve skiareálu na libereckém Ještědu obrousit hrany svých lyží při vykružování oblouků na nové sjezdovce Nová Skalka. Má být dlouhá přes 1,5 kilometru a široká 45 metrů.

Protože se podařilo stavební povolení získat až tento týden, letos se stihne jen provedení terénních úprav a vykácení stromů. Příští rok přijde na řadu umělé osvětlení pro večerní lyžování a zasněžovací systém, informoval o tom ředitel areálu Jakub Hanuš.

Vybudování nové sjezdovky a další úpravy v areálu si vyžádají zhruba 120 milionů korun. Rozšiřovat se budou i sjezdovky Slalomák a Liberecká a také Beranova cesta, jež vede ke konečné tramvaje. Cílem je zvýšení bezpečnosti a komfortu lyžařů ve středisku, jehož nedostatkem jsou právě úzké tratě. V některých místech mají na šířku jen deset metrů.

Rozšíření areálu si vyžádá vykácení 6,68 hektaru lesa

Za sezonu se na Ještědu stane v průměru 140 úrazů. Před třemi lety tam zemřel lyžař, který na Beranově cestě narazil do čtyřkolky záchranné služby. Rozšíření areálu si ale vyžádá vykácení 6,68 hektaru lesa, což kritizovala ekologická sdružení.

Společnost TMR Ještěd, která městský areál provozuje, přislíbila vysadit místo vykácených stromů 20 hektarů lesa. „Jsme velmi rádi a přijímáme to s pokorou, že se díky pracné debatě se všemi zainteresovanými stranami podařilo projekt připravit tak, aby odpovídal náročným požadavkům ochrany přírody a zároveň dal pevné základy pro pokračování úspěšné tradice tohoto lyžařského střediska s velkým potenciálem,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel TMR Ještěd Čeněk Jílek.

Středisko v souvislosti s výstavbou nové sjezdovky začne od 22. října nabízet celoroční skipas na tři roky. Permanentka bude využitelná nejen v zimě, ale i v létě. „Vnímáme ji nejen jako důkaz našeho dlouhodobého a seriózního záměru na Ještědu, ale zároveň chceme, aby tato sezóna pomohla lidem vytvořit si pevnější pouto k Ještědu po celý rok,“ řekl Hanuš.

Společnost TMR Ještěd, která městský areál provozuje, přislíbila vysadit místo vykácených stromů 20 hektarů lesa

Tříletá permanentka bude stát 9 990 korun, pro juniora či seniora 7 990 a pro dítě 6 990. Platit nebude ale pro večerní lyžování. Skiareál s devíti kilometry tratí má TMR od města pronajatý od prosince 2017 na deset let s opakující se desetiletou opcí.

autor: Jana Pšeničková | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související