Do jablonecké sokolovny by se měl vrátit život. Tamní spolky spustily Hledání ztracené identity

26. říjen 2022

Sokolovna v Jablonci nad Nisou se má v následujících letech stát kulturním a společenským centrem. Tamní Sokol připravil ve spolupráci se spolky PLAC a Jablonec Jinak projekt s názvem Hledání ztracené identity.

Budova jablonecké sokolovny z roku 1898 žila ještě před druhou světovou válkou nejen sportem ale i tancem, hudbou i divadlem. O návrat kulturního a společenského života do areálu se snaží tamní Sokol spolu se spolky PLAC a Jablonec Jinak. Na projektu s názvem Hledání ztracené identity se podílí také fakulta architektury a umění liberecké univerzity.

Podle starostky jabloneckého Sokola Jitky Skalické zajistí jeho financování především evropské dotace i Norské fondy. „Vloni na podzim (2021) jsme se rozhodli podat žádost o finanční prostředky z Norských fondů. Byla přímo vypsána na inovativní využití kulturního dědictví, na ty aktivity, ne na stavební rekonstrukci,“ upřesnila.

Projekt by měl do prostor sokolovny přinést například výstavy, koncerty i další společenské a kulturní akce. Podívat se tam byl redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.